Kemikalije tudi v barvicah

Na testu suhih barvic, ki so ga pred začetkom šolskega leta opravili na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), je kar osem od dvanajstih testiranih kompletov barvic vsebovalo nevarne kemikalije.

Ljubljana – Vse barvice so dobro prestale test, pri katerem so ocenjevali njihovo uporabnost, torej jih odlikujejo močne barve in se ne lomijo. Precej slabše so se odrezale pri testu vsebnosti kemikalij, kar je skrb vzbujajoče, saj otroci stopijo v stik z barvicami že zelo zgodaj, z barvicami pa ne le rišejo, ampak jih tudi grizljajo, poudarjajo pri ZPS. Kar osem izmed dvanajstih barvic, ki so na testu dobile oceno nezadovoljivo, je namreč padlo pri preverjanju vsebnosti kemikalij.

V barvicah so preverjali vsebnost ftalatov, aromatskih aminov, policikličnih aromatičnih ogljikovodikov in (težkih) kovin. »Proizvajalec z znakom CE sicer zagotavlja, da so barvice varne za uporabo, a je v tem primeru ta znak na precej majavih nogah,« so pojasnili pri ZPS. Kot so opozorili, zakonodaja suhih barvic po zakonu ne obravnava kot igrače, kar pomeni, da so v njih lahko prisotna škodljiva mehčala, policiklični aromatski ogljikovodiki in podobni toksini, saj ni standardov, ki bi sploh določali njihovo varno količino. In čeprav se morda zdi, da so količine nevarnih snovi majhne, še dodajajo, smo pri uporabi različnih izdelkov ves dan izpostavljeni tudi drugim kemikalijam, kar se sešteva v »koktajl kemikalij«. O tem pa vemo premalo, opozarjajo pri ZPS, zato zagovarjajo previdnost tudi pri uporabi barvic. »Otroci s kemikalijami v igračah stopajo v stik prek kože (z dotikanjem), sline (z lizanjem ali grizenjem), sluznice (ob vdihavanju) ali z zaužitjem. Na ta način škodljive snovi prehajajo v otrokov organizem in povzročajo alergije, se v organizmu kopičijo in trajno vplivajo na otrokovo zdravje.«

Cena tudi tokrat ni bila tista, ki bi odločala o kakovosti barvic. Za barvice na testu so odšteli med 0,99 in 9,99 evra, pri čemer so se med tistimi z oceno nezadovoljivo znašle tako barvice za 0,99 kot 7,99 evra. Potrošnikom, ki želijo izbrati barvice brez nepotrebnih kemikalij, ne bodo v pomoč niti navedbe na embalaži, opozarjajo pri ZPS. Niti oznaka CE niti navedba porekla izdelka namreč ne zagotavljata, da izdelek ne vsebuje škodljivih snovi. Med barvicami, ki so prejele ocene nezadovoljivo, so bile tako tiste, ki so jih proizvedli na Kitajskem, kot barvice iz EU.