Mengeški župan Franc Jerič, kamniški župan Marjan Šarec, moravški župan Martin Rebolj, trzinski župan Peter Ložar in vodja projekta na Občini Domžale Krištof Zupančič

Ključno je bilo sodelovanje

Župani občin Kamnik, Domžale, Mengeš, Moravče in Trzin so uspešno zaključili enajst milijonov evrov vreden projekt Oskrba s pitno vodo.

Moravče – Projekta, ki je bil sofinanciran iz Kohezijskega sklada Evropske unije, so se lotili že leta 2014, in to še takrat, ko zaradi zapletene birokracije še ni bilo jasno, ali bodo evropski denar sploh dobili. Čeprav je bil projekt iz ene finančne perspektive prenesen v nasled­njo, se je za župane razpletlo srečno in v vseh petih občinah so skupaj zgradili več kot trideset kilometrov novih vodovodnih cevi ter s priklopom dodatnih uporabnikov pripomogli k povečanju kakovosti pitne vode in skrbi za varovanje okolja. Boljšo oskrbo s pitno vodo ima zdaj kar 55 tisoč prebivalcev.

Levji delež pri pripravi zahtevne dokumentacije je opravila Občina Kamnik, vodilna občina v projektu, ključno za uspeh pa je bilo tesno sodelovanje vseh županov, kar so poudarili tudi zbrani predstavniki občin na nedavni novinarski konferenci ob zaključku projekta, ki so jo pripravili na Občini Moravče.

»Ta projekt je za vse nas in naše občane izjemnega pomena. Pokazalo se je, da se občine tudi pri tako velikih in dragih projektih lahko ne le dogovorijo, ampak tudi zelo dobro sodelujejo. Dolgo časa smo bili vsi skupaj na trnih, ali bo projekt sploh uspel in ali bomo prejeli evropski denar, a na koncu se je dobro izšlo,« je ponosen na novo infrastrukturo povedal kamniški župan Marjan Šarec.

V vodovodnem sistemu Kamnik so skupno položili nekaj več kot šestnajst kilometrov cevi, in sicer na južnem delu občine in v Tuhinjski dolini. V domžalskem sistemu pa dobrih štirinajst kilometrov vodovoda, od tega v občini Domžale dobre tri kilometre, v občini Trzin slaba dva kilometra in v občini Mengeš slabe štiri kilometre. V občini Moravče je brez javnega vodovoda zdaj le še okoli dvajset občanov, a imajo ti svoje vodne vire.

Obnovljeni vodovod je v vseh občinah ne le izboljšal pitno vodo za številne občane, ampak tudi bistveno izboljšal hidrantno omrežje in s tem požarno varnost, prav tako so izgube vode na omrežju zdaj zanemarljive.

Čeprav so dela na terenu v posameznih občinah potekala po različnih terminskih načrtih, so bila vsa zaključena pravočasno in v skladu z načrtovanim.

Nepovratna sredstva še letos

Zaradi spremenjenega programa Službe Vlade RS za razvoj in kohezijsko politiko za vnašanje zahtevkov občin za izplačilo trenutno sicer prihaja do zamud pri izplačilu nepovratnih sredstev, a župani pričakujejo, da bodo denar dobili še to jesen in tako projekt zares tudi zaključili.