V cerkvi sv. Janeza Krstnika v Ribčevem Lazu bo interpretacijsko predavanje z naslovom Starodavno svetišče ob Bohinjskem jezeru.

Voda naša vsakdanja

Tema letošnjih sedemindvajsetih Dnevov evropske kulturne dediščine je Voda – od mita do arhitekture.

Kranj – Z izbiro teme Voda – od mita do arhitekture se Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije pridružuje skupni evropski temi, ki je v letu 2017 posvečena naravi. Pravica do vode kot ustavna pravica je zelo aktualna tema v slovenski družbi, zato želijo opozoriti na ustrezen odnos do vode in vodnih virov, ki so bili tudi v zgodovinskem kontekstu skupni (vaški vodnjaki, vaši kali ipd.). Tema je tudi približevanje ciljem trajnostnega razvoja sodobne slovenske družbe, hkrati pa je tudi opozorilo širši javnosti na ogroženo dediščino, v prvi vrsti so to gospodarski objekti, povezani z vodo...

Slovesno odprtje Dnevov evropske kulturne dediščine (DEKD) bo jutri v Tolminu, v prihodnjih dneh pa se bo v 162 krajih po Sloveniji in zamejstvu zvrstilo več kot 380 brezplačnih dogodkov, posvečenih kulturni in z njo povezani naravni dediščini. V Bohinju v Ribčevem Lazu bo tako jutri in v nedeljo ob 18. uri arheologinja Mija Ogrin predavala o Starodavnem svetišču ob Bohinjskem jezeru, Center TNP pa 29. septembra ob 9. uri v Bohinju pripravlja pohod Od legende do žgancev. Zanimivo bo tudi v Cerkljah, že danes ob 16. uri bodo ob Borštnikovi domačiji odprli prenovljeno kovačijo, čez teden dni pa bo v Galeriji Petrovčeve hiše večer na temo voda v literaturi. V ponedeljek, 25. septembra, ob 16. uri izpred Kranjske hiše bo potekal vodeni ogled na temo Vode Kranja, naslednji dan v torek, ob 16.30 uri, bo sledil tudi sprehod po kanjonu Kokre, v gradu Khislstein pa bo 28. septembra odprtje razstave Mostovi v Kranju. V Kajžnkovi hiši v Ratečah bo 27. septembra predavanje dr. Marije Klobčar z naslovom Čudežna moč vode v obredju in v pesemskem izročilu, v Podbrezjah v Pirčevem domu bodo 30. septembra in 1. oktobra ob 18. uri govorili o Treh podbreških rekah, v Preddvoru pa 30. septembra ob 9. uri pripravljajo Dan starih Slovanov.

Na Linhartovem trgu v Radovljici bo 29. septembra od 9. ure naprej potekala celodnevna prireditev na temo vode, bogato pa bo tudi v Škofji Loki. Že danes ob 20. uri bo v Jurjevi dvorani v Stari Loki Strahlov večer na temo vodovodnih objektov v Stari Loki, 26. septembra ob 18. uri pa bo v Sokolskem domu predavanje o vodnih pogonih na Škofjeloškem. Naslednji dan bo ob 19. uri na Loškem gradu projekt restavriranja vaškega vodnjaka v Retečah predstavil Tomaž Furlan, od 28. septembra naprej bo v Knjižnici Ivana Tavčarja na ogled razstava razglednic na temo Življenje meščanov ob reki Sori, 29. septembra pa bodo ob 18. uri v Sokolskem domu odprli razstavi Les in voda in Lesene igrače skozi čas, ob tem pa tudi razstavo starih razglednic Škofje Loke. V Tržiču 28. septembra ob 16. uri pripravljajo strokovno ekskurzijo po Dovžanovi soteski. Muzej Železniki 28. septembra ob 17. uri pripravlja delavnico izdelave Loških kruhkov s prikazom rezbarjenja modelov zanje, v podružnični šoli v Davči pa bo od 25. do 29. septembra na ogled razstava Mlinarstvo v porečju Selške Sore. V Žireh bo 28. septembra ob 17. uri pred Zadružnim domom in ob 19. uri v Muzejski hiši Jože Čar predaval o nekdanjem jezeru v Žireh, 29. septembra pa bo ob 18. uri v Starih Žireh pri perišču Na studencu predstavitev »žehte« po starem. V osnovnih šolah in vrtcih v nekaterih gorenjskih občinah bodo različne dogodke v povezavi z vodo pripravili tudi za otroke, več o dogodkih pa je objavljeno tudi v knjižici Zavoda za varstvo kulturne dediščine in na njihovi spletni strani.