Spominsko sobo so odprli (od leve): Lado Srečnik, sin Petra Uzarja Boris, ki stanuje v domu, in dr. Anamarija Kejžar.

Uzar je bil tudi »šuštar«

V Domu Petra Uzarja so odprli spominsko sobo Petra Uzarja, po katerem ima dom ime, in razstavo Šuštarska nedelja v Tržiču – 50 let obujanja šuštarske tradicije. Ne nazadnje je bil Uzar tudi »šuštar«.

Tržič – O tem, kdo je bil Peter Uzar (1894–1977), je bila v Domu Petra Uzarja lani razstava avtorja Lada Srečnika, razstava je prerasla v zbornik in zdaj še v spominsko sobo, ki so jo pred dnevi slovesno odprli. Peter Uzar, rojen v Sebenjah, je bil revolucionar, prvoborec, udeleženec oktobrske revolucije. Vseskozi si je prizadeval, da bi v Tržiču zgradili dom za starejše. Res so ga, s samoprispevki občanov in državno pomočjo. Po poklicu je bil čevljar, tega, kako rad je šival, se dobro spominja njegov sin Peter: »Oče je bil ves čas aktiven na več področjih in nikoli ga nisem videl utrujenega.« V sobi bo poleg spomina na Petra Uzarja (z njegovim portretom, nekaj predmeti, zbornikom, znamenitim citatom Človekova potreba je, da dela ...) tudi življenje, kot je dejala direktorica Doma Petra Uzarja dr. Anamarija Kejžar: »V njej bodo potekala medgeneracijska srečanja, svoj prostor je dobila Knjižnica dr. Toneta Pretnarja s čitalnico, v sobi bomo sprejemali nove stanovalce in stanovalcem omogočili tudi praznovanja osebnih jubilejev v bolj intimnem vzdušju s svojci.«

Kejžarjeva se je za prispevek k postavitvi spominske sobe zahvalila Občini Tržič, Ladu Srečniku pa za vloženi trud v postavitev nove razstave v domu pod naslovom Šuštarska nedelja v Tržiču – 50. let obujanja šuštarske tradicije. Srečnik je bil kot predsednik Turističnega društva Tržič dvajset let gonilna sila »šuštarskega praznika« v Tržiču. Razstavo bogatijo številne fotografije, članki, čevljarska delavnica ... Avtor seže vse do zametkov prve prireditve – do pobudnika prof. Josipa Rakovca in nekdanjega čevljarskega velikana Peka. Ni se osredotočil samo na »šuštarijo«, ampak še druge zanimive spremljajoče dogodke, kot so bili milijonta obiskovalka, družinski stilski izziv, »odštekane« frizure na Šuštarski pa izbor za miss. Tudi o Šuštarski nedelji naj bi v bližnji prihodnosti izšel zbornik, je napovedal Srečnik, pravega sodelavca pri njegovem nastajanju pa vidi v Tržiškem muzeju.

Da je bil petkov dogodek v Domu še prijetnejši, so poskrbeli Slavko Bohinc z dramsko uprizoritvijo Šuštar gre v štero, Mojca in Jože Tišler s pevskim vložkom, prikazali so tudi krajši film o Petru Uzarju.