Rok Valjavec med množico starin / Foto: Maša Likosar

Restavriranje ga vrača v preteklost

Rok Valjavec je restavrator, vitez in ustanovitelj Turističnega društva Kokra. Restavratorstvo je njegova duša, pove, da zajema vrsto aktivnosti, ki jih neposredno izvaja na kulturni dediščini z namenom, da bi si olajšali nje uživanje, razumevanje in uporabo.

Kokra – Rok Valjavec je začel zbirati stare stvari med vojno za samostojno Slovenijo. Doma je imel zaklonišče, kjer je shranjeval antikvitete. V Tupaličah pri Starman je imel muzej starin, ki ga danes žal ni več, ker se je v njem nakopičilo preveč stvari. Rok zbira stare skrinje, omare, mize, stole, zibelke, svečnike, kolovrate, vozove, vaze, kovance. Najstarejši predmet, ki ga ima, je vaza iz dinastije Ming z letnico 1460. Z znanjem sodobnega restavratorstva predmete ročno obdeluje po metodah starih mojstrov iz časa, ko je bilo originalno pohištvo izdelano. Za restavratorstvo ga je navdušil stari oče, ki je bil mizar in je delal tudi za Jožeta Plečnika in kraljevo družino Karadjordjević, med drugim je opremljal grad Brdo.

Rok Valjavec obnavlja tudi staro cerkveno pohištvo. V cerkvi v Kokri in v Lešah je naredil nov leseni daritveni oltar, ambon, podest in klopi. V Bohinju obnavlja hišo Zavoda sv. Martina iz leta 1835. Najbolj pogosto pa obnavlja stare omare in skrinje. Restavriral je omaro iz avstrijskega samostana v Dobrli vasi iz leta 1460, spodnji del je bil gotski, zgornji baročni, zato je moral zgornji del prenoviti v gotskega. V teh dneh se je lotil omare, katere spodnji del je pozni barok, zgornji pa gotski in je iz minoritskega samostana v Piranu. Da omaro obnovi, potrebuje pol leta. Roku najljubše so skrinje, ki jih restavrira, obnovi in prebarva, seveda pa mora biti restavrator pri tem potrpežljiv in imeti tudi roko slikarja. Cena take skrinje znaša tristo evrov in več.

Pred dvema letoma je papežu Frančišku izdelal in podaril panjsko končnico, ki je razen Slovencev ne pozna noben drug narod. Rok pripravlja tudi delavnico poslikave panjskih končnic, ki jo bo ponovno organiziral to jesen. Običajno se je udeleži dvajset in več ljudi. Že osem let je Rok Valjavec tudi vitez viteškega reda Božjega groba iz Jeruzalema in je med njimi najmlajši. Vitezi, imenuje jih Vatikan, s prispevki podpirajo šolanje otrok in bolnišnice.