Zvok sirene in dim, ki se je valil po šolskem stopnišču, sta bila tudi za otroke znak, da je treba čim hitreje, a še vedno mirno, zapustiti šolsko poslopje. / Foto: Primož Pičulin

Vaja pokazala tudi pomanjkljivosti

Na stari šoli v Stražišču pri Kranju je v sredo v okviru evropskega projekta Direct potekala evakuacijska vaja, ki je pričakovano pokazala tudi nekatere pomanjkljivosti.

Kranj – »Naravnim in drugim nesrečam se ne moremo izogniti, a ko do njih pride, lahko z ustreznim ravnanjem bistveno zmanjšamo njihove posledice,« je v sredo ob predstavitvi evropskega projekta Direct – Disaster Resilient Communities and Towns oziroma Postanimo odporni na nesreče, v katerem poleg čeških in črnogorskih gasilcev sodeluje tudi Gasilska reševalna služba Kranj (GRS), poudaril strokovni sodelavec projekta Miran Štular. Cilj projekta je ozaveščanje širše lokalne skupnosti, javnih ustanov in vzgojno-izobraževalnih zavodov na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, zato so pripravili kup aktivnosti, preko katerih bodo krepili zavest predvsem Kranjčanov o pomenu priprav na morebitne nesreče. S tem namenom je v sredo v starem šolskem objektu Osnovne šole Stražišče potekala vaja evakuacije skoraj dvesto učencev od drugega do četrtega razreda, pri kateri sta poleg kranjskih poklicnih gasilcev sodelovali tudi prostovoljni gasilski društvi Stražišče in Bitnje.

»Gasilci ne izvajamo evakuacije. Ko pridemo na kraj požara, naj bi bil objekt že evakuiran,« je razložil poveljnik operative v GRS Kranj Andraž Šifrer. Kot je še pojasnil, zakon veleva, da se v vseh objektih, v katerih se zadržuje več ljudi, redno izvajajo evakuacijske vaje, s katerimi se preverjajo načrti evakuacije, pregledajo evakuacijske poti, predvsem pa, da se uporabniki seznanijo z objektom in kje se iz njega umakniti. Še posebej so te vaje zaradi otrok pomembne na šolah, je poudaril.

Sto let stara stavba stare šole v Stražišču je zelo specifična, zato je bila sredina evakuacijska vaja zelo dobrodošla, saj je pokazala na pomanjkljivosti, ki jih bodo zdaj skušali odpraviti z namenom, da v primeru dejanske nesreče otroke varno spravimo iz šole, je razložil ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik. Med ugotovljenimi pomanjkljivostmi najbolj izstopa otežen dostop z gasilskimi vozili do šole zaradi ozke ceste. »Danes sta bila na tej cesti k sreči parkirana le dva avtomobila, tako da je bilo dovolj prostora za postavitev gasilske avtolestve, sicer pa to ne bi bilo izvedljivo. Morda bi bilo najbolje občini predlagati, da se ta parkirna mesta ukinejo in se označi intervencijska pot,« je razložil Srečnik. Med uresničljivimi ukrepi sta tudi postavitev dodatnih vrat v ogradi okoli šole, skozi katera bi otroke v primeru nesreče popeljali v bližnjo telovadnico oz. »novo« šolsko poslopje, da jim ne bi bilo treba med intervencijo čakati na šolskem dvorišču, ter vgraditev protipožarnih vrat v kotlovnico.

V okviru projekta Direct, ki ga financira generalni direktorat komisije za humanitarno pomoč in civilno zaščito pri Evropski komisiji, bodo oktobra v mesecu požarne varnosti v centru Kranja organizirali prikazno vajo različnih vrst reševanja. Projekt se bo iztekel konec prihodnjega leta, ko naj bi na eni od kranjskih šol izvedli še eno evakuacijsko vajo, a brez vnaprejšnje napovedi.