Od leve Jani Moškon, Nino Kaštrun, Eva Pirnat, Tanja Draksler, Sara Jelar in Tatjana Ferengja

Na slikah vse, kar lepega nosijo v sebi

Prvi uradni dogodek v novi galeriji Salamander Art je bilo odprtje dobrodelne likovne razstave umetnikov iz Planeta 47. Odprla jo je varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, dejala je, da so dnevi, ko se sreča s temi prijatelji, nekaj najlepšega.

Bistrica pri Tržiču – Planet 47, razvojno-raziskovalni center za otroke in mlade z Downovim sindromom iz Koštabone, v številnih dejavnostih, ki jih izvaja, spodbuja tudi izražanje na likovnem področju. Tokrat je pod njihovim okriljem in mentorstvom Tatjane Ferengja nastal čudovit niz likovnih del, kot so jih izrazili gorenjski ustvarjalci Tanja Draksler, Nina Gale, Jani Moškon, Eva Pirnat, Nino Kaštrun in Sara Jelar. Tisto, kar lepega nosijo v sebi, so izlili na slikarsko platno, v mozaike, mandale. Odprtje razstave je bilo pred kratkim v novi galeriji Salamander Art v Bistrici pri Tržiču, izkupiček od prodanih del pa bodo namenili otrokom s posebnimi potrebami v Centru za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Dolfke Boštjančič, Draga-Ig.

K osrednjemu nagovoru so povabili varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer, ki se je najprej zahvalila Tatjani Ferengja za njeno predanost. Poudarila je izredno talentiranost oseb z downovim sindromom, vsak jo lahko izrazi na svojem področju, pomembno je le, da za to dobi priložnost. Nussdorferjeva je dejala, da so dnevi, ko se sreča s temi prijatelji, nekaj najlepšega in da je dogodek, kot je odprtje te razstave, pravzaprav bogastvo za vse, ki so prišli. »Vsak je bogat, vsak tako različen, a vsi imamo enake pravice,« je še poudarila Nussdorferjeva, ki jo radosti, da so osebe z downovim sindromom v družbi danes bolj vidne kot včeraj.

Dogodka so se udeležili tudi starši, kot je bilo slišati, brez njihove podpore ne bi bilo na stenah toliko umetnin in ne bi bilo Planeta 47. Razstava, predvsem pa vsi tisti, ki stojijo za njo, je navdušila tržiškega župana Boruta Sajovica in direktorico CUDV Draga Valerijo Bužan, ki je za naslednje leto napovedala širitev njihove dejavnosti s stanovanjskima skupinama v Ljubljani in Ankaranu, na obeh lokacijah bo tudi možnost ustvarjanja. Že vnaprej se je zahvalila za dobrodelen namen razstave.

Voditeljske in pevske niti je imela v rokah Eva Moškon, Manica Smrdelj in Aljoša Valenčič sta s pesmijo ponesla mir in srečo, Tanja Draksler je recitirala Toneta Pavčka, Eva Pirnat se je predstavila z novo plesno koreografijo iz filma Lepotica in zver, na harmoniko pa je zaigral Blaž Pirman.

»Že celo svoje življenje sem si želel imeti galerijo. Točno takšno, kot jo vidite danes. Polno barv,« je povedal Dean Laibacher, ki galerijo in lokal vodi s poslovno partnerico Simono Stružnik. Galerija in lokal simbolizirata potovanje, polna sta unikatnih kosov, naj bo to polovica »fička« na steni ali miza iz platišča Airbusa 320. Vsi materiali so na novo uporabljeni, iz »druge roke«. Oba tudi rada rišeta, v galeriji bodo dali priložnost predstavitvi novih talentov.