Delavnico sladkega okraševanja je vodila Sara Hostnik.

Sladki festival

Prvega septembra naj bi se na Tomšičevi ulici v Kranju odvil zanimiv dogodek, ki so ga poimenovali Pocukran ulični festival, a ker je bila vremenska napoved slaba, so ga izpeljali v prostorih Layerjeve hiše.

Ob koncu poletja je Layerjeva hiša organizirala simpatičen festival dobrot, kjer ste lahko okušali že malo eksotični hot dog z banano; izbirali so najboljši jabolčni zavitek oziroma »štrudelj«; pripravili delavnico okraševanja mafinov in tortic – slovenski izraz zanje je tudi kolački, večina pa jih pozna pod imenom cupcakes; kranjska Zelemenjava pa je v svojem kotičku poskrbela za nekaj malega menjave med ljubitelji zelenjave.

Delavnica okraševanja je pritegnila kar nekaj radovednih ljubiteljic sladkega ustvarjanja. Strast do pečenja in okraševanja sladic je z njimi delila Sara Hostnik, ki sta ji blizu tudi slikarski čopič in vizualna umetnost.

Za jabolčni »štrudelj« sta prišli dve prijavi, je bil pa potem izbor najboljšega toliko težji: obe dekleti sta bili namreč tujki, s svojim pogledom na tekmovalni zavitek. Ocenjevanje so zaupali Tanji Drinovec, dekletu, ki je kreativna tako pri ustvarjanju nakita kot spretna v sladki kuhinji.

Francozinja Josephine Pierrel vodi tabor prostovoljcev v Layerjevi hiši in je tista, ki je poskrbela tudi za mednarodno obarvano kolesarsko ekipo hiše, ki se je udeležila Rekreatura. Prihaja iz Bordeauxa. Ko je pri 22 letih zaključila študij, se je odločila, da bo nekaj časa potovala. Sedaj je od tega že štiri leta. V Kranj je prišla na prakso sredi junija, odhaja konec septembra – naslednja je na vrsti Škotska. V kratkem času se je naučila kar nekaj slovenščine: več je razume, kot govori. Pravi, da povsod, koder je »domovala«, se je poskušala naučiti nekaj jezika. Če potegne črto, potem so ji bile do sedaj najbolj všeč dežele Južne Amerike, se pa zaveda, da je bila le popotnica in v nobeni ni dejansko živela. Kranj je sicer simpatičen, a je v primerjavi z njenim domačim mestom majhen; Slovenija kot taka ji je všeč. Recept za jabolčni zavitek je našla na spletu in ga rahlo predelala.

Daria Sakharova, 21-letnica iz Ukrajine, pa je prišla v Kranj kot prostovoljka. Ostala je slaba dva tedna. Njen je bil drugi tekmovalni zavitek. Upoštevala je sicer osnovni recept, a je precej improvizirala. V njem si je zamislila tudi kokosov okus. Kranj ji je bil všeč, a se tudi njej zdi malo mesto, saj ima Harkov, od koder Daria prihaja, skoraj dva milijona prebivalcev.

Festival se je zaključil ob zvokih glasbe; med zavitki je zmagal Josephinin »štrudelj« s srčki, ljudstvu pa je bil ljubša ukrajinska kreativnost.