Komuno je obiskala delegacija občine Jesenice na čelu s podžupanom Miho Reboljem.

Odprta vrata komune Žarek

V komuni Žarek na Bitnjah v Bohinju so tudi letos pripravili dan odprtih vrat komune, ki že enajst let zasvojencem pogosto predstavlja zadnji žarek upanja.

Bohinjska Bistrica – V komuni Društva Žarek v Bohinju, ki je pred leti na pobudo ustanoviteljice Ivanke Berčan s podporo Občine Jesenice nastala v bohinjski Soteski, projekt pa so na pobudo Jesenic podprle vse občine zgornje Gorenjske, so tudi letos pripravili dan odprtih vrat. Ob tej priložnosti jih je obiskal tudi jeseniški podžupan Miha Rebolj, ki je pohvalil delo društva.

V društvu so po selitvi v hišo na Bitnjah svoje delo nadaljevali s še večjim zanosom in lani praznovali 10-letnico delovanja, v tem času pa je v njihovi komuni pomoč našlo že 98 zasvojencev. Trenutno je v komuni šest uporabnikov, ki se poleg osebnostnega razvoja učijo tudi različnih spretnosti, ki jim omogočajo novo življenjsko pot. Kot pravi predsednica in gonilna sila Ivanka Berčan, je glavni cilj komune trdna abstinenca in vključitev nazaj v normalno življenje. Tako so imeli v prvem letošnjem polletju devet uporabnikov z različnih koncev Slovenije v starosti od 27 do 43 let, dvema so omogočili opravljanje vozniškega izpita, štirje so bili vključeni v poklicno izobraževanje, eden je v tem obdobju opravil maturo in eden zaključni izpit. Pomagali so jim pri urejanju finančnih dolgov, dva sta bila vključena v zdravljenje hepatitisa, veliko poudarka so namenili aktivnostim na prostem od pohodništva, kopanja, urejanja hiše in okolice, ki so jo v teh letih zgledno prenovili. Še vedno ostaja neuresničena želja urediti tudi komuno za dekleta, ki jih med zasvojenci ni malo, veliko tudi z otroki. Kot je še povedala Ivanka Berčan, vsako leto zaključujejo z občutkom hvaležnosti: „Cilj programa je, da fantje dosežejo svoje cilje. Tako se jih je nekaj še pred odhodom od nas zaposlilo. Zelo jih spodbujamo, da dokončajo izobrazbo. V to je vključeno veliko dela, medsebojne pomoči in prostovoljcev, ki jim pomagajo. Vse to jim da osnove, s katerimi se lažje vključijo v življenje. To naj velja tudi kot povabilo vsem, ki so še v primežu droge, da se da priti ven iz tega. Glavna je njihova volja, mi jih lahko pri tem podpremo, naj verjamejo vase. Najdejo nas na spletu, Društvo Žarek, pokličejo naj nas, da se dobimo, pogovorili se bomo in poiskali način, kako začeti.“ Kot opažajo pri vseh, ki bežijo v omamo, gre v vseh oblikah za beg pred resničnostjo, komuna pa jim pomaga znova soočiti se z resničnostjo. Opažajo sicer vse več zasvojenosti z igricami, mobilno tehnologijo pa tudi kemičnih zasvojenosti, kjer so predvsem v porastu zasvojenosti z zdravili.

„Postali smo družba zasvojenosti, to opažamo tudi na delavnicah v šolah. Malo je mladostnikov, ki ne gredo v ekstreme eksperimentiranja in se igrajo z ognjem,“ pravi Berčanova in dodaja, da je skrb vzbujajoča porast zasvojenosti s farmacevtskimi sredstvi. „Tablet je vedno več – od pomirjeval do uspaval, z njimi so povezani stranski učinki. Ko zasvojenci pridejo do psihiatrične pomoči, včasih skoraj ni mogoče ugotoviti, ali je nekaj psihično stanje ali pridobljeno stanje stranskih učinkov zaradi zlorabe farmacevtskih sredstev. Ta so lahko dosegljiva, veliko tega je na črnem trgu.«