Jože in Micka

Zadnjič me je poklical Egon. Prijazen fant z nenavadnim imenom. Edini Egon, ki ga poznam, če odštejem tistega Egona iz otroške knjige. Nikoli ga nisem vprašala, kdo mu je izbral to ime in ali ga skozi življenje nosi s ponosom.

Sama sem iz generacije, ko so starši otrokom izbirali imena Boštjan, Mojca, Tomaž, Primož, Barbara, Mateja. In seveda Urška. Menda mi je ime izbral oče. Leto dni starejši brat je dobil ime Boštjan. Manj sreče je imel desetletje mlajši brat, ki se je rodil v družino neodločnežev. Tako je bil kar dva dni brez imena, šele tretji dan je postal Jure …

Moderni starši seveda česa tako pomembnega ne prepuščajo zadnjemu trenutku. Izbira otroškega imena je cel projekt. Ko je bodoči človek še pikica globoko v vesolju materinega trebuha, se začne vznemirljivo izbiranje. Bi ime izbrali po prisrčni sosedovi deklici, kakšnem zvezdniku, junaku iz knjige, morda stari mami? Bi sami sestavili kakšno unikatno ime, takšno, kakršnega nima še nihče?

V pomoč modernim staršem danes obstaja kopica posebnih spletnih strani s »top« otroškimi imeni, največjo zbirko otroških imen, predlogi unikatnih imen, celo imen v povezavi z numerologijo … Menda starši, ki otroke dobijo v zrelejših letih, raje izbirajo bolj domača imena. Tako sta denimo pred meseci svet polepšali ljubki dvojčici Manca in Tinkara. Nekateri res »kul« starši dajo otroku celo kakšno staro slovensko ime, kot je Jože, Tone, Lojze, Micka … Na drugi strani pa domišljija modernih staršev ne pozna meja. Če pogledamo samo imena, ki jih otrokom izbirajo naši estradniki. Šajana, Kanenas, Lilu, Tiar, Lejs Tai, Liu, Vall … Ponekod v tujini so nekatera imena kar prepovedana. Na Švedskem naj bi tako v preteklosti že prepovedali imena Metallica, IKEA, Veranda in Q. V Nemčiji pa naj bi imeli celo poseben urad, ki skrbi za ustreznost imen. Pri nas takšnega urada sicer nimamo, naj bi pa na upravnih enotah v skladu z zakonom o osebnem imenu odločali, ali izbrano ime »državljanu zagotavlja identiteto, varstvo njegove osebnosti in dostojanstva«. Podatkov o tem, da bi kdaj kakšno ime zavrnili, ni. Ima pa vsak državljan (mladoletni s soglasjem staršev) možnost, da svoje ime spremeni. To lahko stori na vsaki upravni enoti, stroški znašajo 55 evrov.

Pravijo, da te ime določa. A v resnici je verjetno ravno obratno. Od tega, kakšen človek si, je odvisno, ali bodo ljudje tvoje ime izgovarjali z nasmeškom. In morda po tebi poimenovali še kakšnega malega človečka.