David Švarc, sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije / Foto: Gorazd Kavčič

Gasilci za takojšen dogovor

Poklicni gasilci bodo pripravili protestni shod pred vlado, če do srede septembra z ministrstvom ne sklenejo dogovora o odpravi plačnih nesorazmerij, ne izključujejo pa niti možnosti kasnejše stavke.

Kranj – Čeprav se bo aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor, s katerim se bodo popravile plače predvsem za poklice v plačni skupini J, prihodnje leto začel uporabljati, ga v Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije niso podpisali, prav tako ne aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost poklicnega gasilstva, saj v pogajanjih niso dosegli takšne odprave plačnih anomalij, kot so zahtevali. »Še več, z uveljavitvijo nove kolektivne pogodbe za javni sektor, s katero se bodo plačni razredi dvignili le za tri t. i. orientacijska delovna mesta v dejavnosti poklicnega gasilstva, skupno pa je 31 delovnih mest, se bodo ustvarila še večja nesorazmerja. Naj kot primer navedem delovno mesto gasilec, ki bo po novem v 23. plačnem razredu, torej višje kot gasilec I, ki ostaja v 22. plačnem razredu,« je razložil sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije David Švarc. Sindikat je zato že pred tednom dni pozval vlado in obrambno ministrstvo k novim pogajanjem, čemur so na resornem ministrstvu prisluhnili, saj so se v torek že prvič sestali.

Po Švarčevih besedah si je sindikat poklicnih gasilcev v večmesečnih pogajanjih z vlado o odpravi plačnih anomalij v javnem sektorju prizadeval za dva cilja: da morajo biti poklicni gasilci obravnavani enako kot ostali uniformirani poklici, kar so tudi dosegli, in za odpravo plačnih nesorazmerij v gasilski dejavnosti, ki izvirajo še od uvedbe enotnega plačnega sistema v javnem sektorju leta 2008. Tu v pogajanjih niso dosegli zadovoljivega rezultata, zato aneksov h kolektivni in panožni pogodbi niso podpisali. »Za večino delovnih mest smo zahtevali dvig za dva plačna razreda, kar pomeni za približno osem odstotkov, za dve delovni mesti pa za tri plačne razrede. Vladna stran oz. ministrstvo za obrambo nas je junija postavilo pred dejstvo, da naj sprejmemo, kar ponujajo, ali pa nič. Odločili smo se, da aneksa ne podpišemo, čeprav bi se kar velikemu delu naših članov dvignile plače, a nismo pripravljeni popustiti in s tem del naših kolegov pustiti na cedilu,« je razložil Švarc. Ponudba ministrstva in zahteva sindikata se pri enajstih delovnih mestih razlikujeta za en plačni razred, kar pomeni 150 tisoč evrov na letni ravni, je dodal. Ministrstvo je sicer na torkovem sestanku predlagalo, da bi zaposlenim na spornih delovnih mestih pripadal položajni dodatek v višini pet odstotkov osnovne plače, kar pa je sindikat zavrnil.

Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije jeza zdaj pripravljen iti v vse možne sindikalne aktivnosti za uresničitev svojih zahtev. »Odprti smo do novih pogajanj, prvič smo se s predstavniki ministrstva srečali v torek. Predsedstvo sindikata je na izredni seji sklenilo, da se mora dogovor doseči do sredine septembra, sicer bomo organizirali protestni shod, če pa tudi to ne bo zadoščalo, da se anomalije odpravijo, bomo začeli še z aktivnostmi za izvedbo stavke,« je napovedal Švarc. Ob tem dodaja, da namen morebitne stavke ni kakorkoli škodovati državljanom in njihovemu premoženju, saj bodo gasilci tudi tedaj izvajali vse potrebne intervencije. »Stavka pa bi vplivala na izvedbo manjših opravil v posamezni gasilski enoti, servisiranje aparatov, preventivno delovanje in podobno. V primeru zaostritve stavke je možno tudi, da poklicni gasilci ne izvajajo del pri pogodbenih partnerjih, torej podjetjih.«