Med nerešenimi zahtevami za denacionalizacijo je tudi območje Malega gradu v Kamniku.

Denacionalizacija skoraj zaključena

V Sloveniji je pravnomočno odločeno že o 99,64 odstotka vseh denacionalizacijskih zahtevkov, nerešenih pa je še 141. Od tega tudi 29 na območju širše Gorenjske.

Kranj – Od 39.711 zahtevkov za denacionalizacijo, ki so bili vloženi pred upravnimi organi v vsej državi, je pravnomočno odločeno o 99,64 odstotka vseh zahtevkov. Nerešenih ostaja še 141, od tega še ni bilo odločeno o 91 zahtevkih, o petdesetih pa je sicer že bilo odločeno, vendar so bile zoper te odločitve vložene pritožbe.

Tudi na območju širše Gorenjske je velika večina zadev že rešenih, odprtih pa ostaja še 29 primerov. Od tega v upravnih enotah (UE) Jesenice, Tržič, Kranj in Škofja Loka po pet, v Radovljici, Domžalah in Kamniku po tri, na območju občin Vodice in Medvode, ki spadata v Upravno enoto Ljubljana, pa odprtih denacionalizacijskih postopkov ni več.

V zadevah, ki so bile že rešene v UE Kranj, tečejo pritožbeni postopki na ministrstvih v treh zadevah, v treh pa so bili sproženi upravni spori na Upravnem sodišču RS. Julija je bila ena zadeva odstopljena v pristojno reševanje Ministrstvu za kulturo. »Glede preostalih zadev se v eni zadevi še čaka na pravnomočno ugotovitev državljanstva upravičenca oz. pravnega naslednika, v eni zadevi se čaka na sklenitev sporazuma za nadomestno zemljišče med Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov RS in upravičencem. V preostalih zadevah pa je bilo z delnimi odločbami že odločeno o delu zahtevka, za zaključek zadev pa je treba v glavnem še odločiti o odškodnini za odvzeto premoženje, ki ga ni mogoče vrniti v naravi,« pojasnjujejo na UE Kranj.

Med pomembnejšimizadevami, ki so ostale v reševanju na območju UE Kranj, sta dve, ki se nanašata na vračanje premoženja, odvzetega rodbini Majdič, zadeva Paulin in Župnijski urad Cerklje.

V Radovljici najobsežnejši zahtevek nadškofije

Od 461 vloženih zahtevkov je na UE Jesenice odprtih še pet. Ena je na upravnem sodišču, v dveh je postopek prekinjen zaradi rešitve predhodnega vprašanja, v zvezi s čimer čakajo sodbo sodišča. Dva postopka sta pred zaključkom.

Na območju UE Radovljica je najzahtevnejši in najobsežnejši zahtevek Nadškofije Ljubljana, ki še ni bil zaključen in o katerem je treba odločiti le še o delu premoženja. Zaradi obsežnosti in različnih zavezancev se ta namreč rešuje z delnimi odločbami. »Gre za enega od najbolj zahtevnih denacionalizacijskih postopkov, tako po obsegu (okrog 21 000 hektarov zemljišč, ki ležijo na območju 17 katastrskih občin) kot tudi po vsebini (kmetijska zemljišča, gozdovi, stavbna zemljišča, stavbe, zavarovano območje TNP, vodna zemljišča, naravne vrednote). V postopku je bilo do sedaj izdanih 73 delnih odločb in z njimi odločeno o 81 odstotkov celotne zahteve,« so nam pojasnili na UE Radovljica.

Od petih odprtih postopkov na območju UE Tržič enega rešujejo na UE Ormož, dva pa na UE Laško. Kot pravijo na UE Tržič, obe upravni enoti pomagata, ker gre za najzahtevnejše upravne postopke, ki zahtevajo ogromno pravnega znanja. Dve zadevi, ki jih rešujejo na UE Tržič, so v fazi reševanja na prvi stopnji, odločbi pa pričakujejo še letos.

V Kamniku še tri zadeve

V Kamniku rešujejo še zadeve Agrarna skupnost Meščanska korporacija Kamnik, Kmetijska zadruga Kamnik in zadevo Rechbach. Kot smo v Gorenjskem glasu pred časom že poročali, je Meščanska korporacija Kamnik že dobila vrnjenih 2732 hektarov gozdnih površin v Kamniški Bistrici. Treba pa je odločiti še o zahtevi za vrnitev občinske upravne stavbe, Malega gradu, Žal, Aleksandrovega lovskega dvorca, Planinskega doma v Kamniški Bistrici ter še nekaterih parcel. V večjem delu je bilo odločeno tudi v zadevi Kmetijske zadruge Kamnik. »Za del zahtevanega premoženja v skupni površini 2249 kvadratnih metrov (med drugim vrtec v Šmartnem) je zadeva v pritožbenem postopku. Ugotovitveni postopek pa se vodi še za 16.958 kvadratnih metrov premoženja (med drugim za Dom Krajevne skupnosti v Srednji vasi in za Dom Krajevne skupnosti Volčji Potok). Zavezanec za večino premoženja, o katerem še ni bilo odločeno, je Slovenski državni holding, delno pa tudi Občina Kamnik,« pojasnjujejo na UE Kamnik. V zadevi Rechbach je treba odločiti še o premoženju, ki je bilo s sodbama upravnega sodišča vrnjeno v ponovni postopek. Gre za območje nekdanje vrtnarije Kočne Kamnik.

Tudi drugod postopki v zaključni fazi

Vsi postopki, ki so v reševanju na UE Škofja Loka, so v zaključni fazi, premoženje pa je v teh primerih v devetdesetih odstotkih že vrnjeno. Dve od petih zadev sta v pritožbenih postopkih. Tudi v Domžalah ostajajo odprte tri zadeve, od tega sta dve v ponovnem reševanju na upravni enoti, ena pa na Upravnem sodišču. Kot pojasnjujejo na UE Domžale, so o obeh zadevah, o katerih odločajo, na prvi stopnji že večkrat odločili, vendar so bile odločbe odpravljene v pritožbenih postopkih bodisi s strani pristojnega ministrstva ali upravnega sodišča.