Pri Podhomu je most klonil pod težo tovornjaka s pivom, ki se je znašel v reki Radovni. / Foto: arhiv GG, 20. marec leta 1959

Prva nagrada žensko kolo

Zanimive reči so se dogajale na Gorenjskem. Marca leta 1959 sta bila objavljena članek in fotografija preizkusa lahkega motornega čolna znamke Manta na Bohinjskem jezeru, ki je lahko drvel do 50 kilometrov na uro. Čoln so izdelali v tovarni Lip na Bledu.

Sedemdeset let Gorenjskega glasa (7)

Ko prelistavam arhivske izvode Glasa Gorenjske, moram priznati, da se nekaterih tudi danes ne bi sramovali. Tudi tiskarna Gorenjskega tiska je bila modernejša. Urejena sta bila ročna knjigoveznica in moderni fotografski oddelek, ki je nagovarjal naročnike z izdelavo razglednic in izdelavo fotografij v črno-beli in barvni tehniki. Uredništvo se je okrepilo z novimi novinarji in dopisniki (o imenih bom pisal v prihodnjih nadaljevanjih), spomladi leta 1959 pa je bil za odgovornega urednika imenovan Vojko Novak, Slavko Beznik pa je ostal direktor Gorenjskega tiska. Časopis, ki je izhajal dvakrat tedensko, je popisal vse pomembnejše dogodke na Gorenjskem, ki jih ni bilo malo, vendar za omembo vseh v tem pisanju, ko je v prvi vrsti zgodovina časopisa, ni dovolj prostora.

Ob bogatenju vsebine je bila glavna skrb vodstva časopisa in zaposlenih povečevanje števila naročnikov in bralcev. Gorenjska podjetja so prispevala bogate nagrade, žreb pa jih je razdelil med naročnike, še posebno med nove. Tako so bili med nagradami radijski sprejemnik, tona premoga, znameniti Stolov fotelj rex z mizico, žimnica in vzmeti, žeblji, čevlji, metrsko blago, žensko kolo in podobno. Javno žrebanje je bilo 15. marca leta 1959 v Škofji Loki. Prvo nagrado, žensko kolo, je prejela Fani Fende iz Naklega.

Dve stvari, povezani z Glasom Gorenjske, je treba poudariti v obdobju do leta 1960. V pogovoru jih je posebej omenil dolgoletni urednik Glasa Gorenjske in direktor Gorenjskega tiska Slavko Beznik. Prva je boj za ohranitev Prešernovega gledališča v Kranju, ki ga je hotela oblast leta 1957 ukiniti. Urednik Slavko Beznik in novinar Miloš Mikeln sta se z odmevnimi članki postavila v njegov bran, čeprav sta bila na nasprotni strani takrat zelo visoko stoječa politika Boris Ziherl in Roman Albreht. Potrkala sta na vest tovarn, naj delavce spodbujajo k nakupu abonmajev. Časopis pa je po letu 1955 s svojimi fotografijami začel bogatiti legendarni fotoreporter Franc Perdan. Eno od njegovih, za tiste čase odličnih fotografij, objavljamo danes. Slavko Beznik ima še danes v svojem domu na Gorjušah Perdanovo fotografijo čiščenja snega med sneženjem v starem Kranju.