Še naprej prazna stavba Baumaxa v Šenčurju / Foto: Gorazd Kavčič

Baumax še vedno prazen

Dve leti sta že minili, odkar je zaprla vrata trgovina Baumax v Šenčurju, poldrugo leto pa je od protestnega shoda, ko so domačini nasprotovali, da bi v praznem objektu nastanili migrante. Stavba še naprej ostaja prazna, čeprav je sicer veliko zanimanja za najem teh prostorov.

Samo letos se je za najem prostorov v prazni trgovini Baumax v Šenčurju zanimalo od sedem do deset ponudnikov. Postopek za spremembo prostorskih načrtov, ki bi razširil namembnost objekta, se še ni začel.

Šenčur – Trgovina s tehničnim blagom je na tem območju delovala tri leta, potem so jo lastniki zaradi nerentabilnosti zaprli in od tedaj ostaja stavba prazna. Največje pozornosti je bila deležna v času velikega migrantskega vala skozi Slovenijo leta 2015, ko je država nameravala prazni objekt najeti za migrantski center, takrat so namreč nasprotniki pripravili odmeven protest zoper to namero. Do migrantskega centra ni prišlo, a v prazni stavbi se ni naselila tudi nobena druga dejavnost, čeprav je za to obstajalo in še naprej obstaja kar nekaj zanimanja. Tudi v interesu Občine Šenčur, ki je pred leti Strabagu za trgovski center prodala zemljišče ob avtocestnem uvozu, je, da bi objekt slednjič naselila neka dejavnost. V sodelovanju s Strabagom so želeli v svojih prostorskih aktih namembnost objekta razširiti, da bi lahko v njem delovala trgovina z živili ali kaka druga dejavnost. Kot je že večkrat poudaril župan Ciril Kozjek, so Strabagu vseskozi pripravljeni pomagati pri iskanju najemnikov in na občino se tudi obračajo interesenti, ki bi bili pripravljeni najeti objekt. Tako so se zanj že na začetku zanimali tudi proizvajalci plovil in država, ki je tu videla dobro lokacijo za arhivsko dejavnost, sicer pa so po Kozjekovih besedah samo letos dobili od sedem do deset ponudb.

»Odločitev, komu bodo pri Strabagu oddali svojo lastnino v najem, pa je njihova – in interes kapitala tu igra pomembno vlogo. Strabag ima obveznosti do banke, ki ji trenutno plačuje le obresti, če pa dobi najemnika, bo odplačeval tudi glavnico,« razmišlja župan občine Šenčur. Za stavbo na območju občine sicer regularno prejemajo nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, še dodaja, vendar si vseeno želijo, da bi stavba končno dobila vsebino in dušo.