Zunanji minister Karl Erjavec meni, da Hrvati namenoma provocirajo v Piranskem zalivu, zato bi najraje takoj implementiral arbitražno odločbo glede morske meje. / Foto: Gorazd Kavčič

Erjavec bi, Cerar še ne

Na poziv zunanjega ministra Karla Erjavca, naj Slovenija nemudoma implementira arbitražno odločbo na morju, premier Cerar odgovarja, da je treba Hrvaški dati pol leta časa, da spremeni stališče.

Kdaj uveljaviti mejo na morju?

Ta teden je zunanji minister Karl Erjavec pozval, da bi bilo treba odločbo arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško na morju nemudoma implementirati. Takojšnjo implementacijo arbitražne odločbe na morju je zagovarjal že, ko je bila ta izdana, saj je sodišče mejo na morju zelo jasno določilo. Ker tega nismo storili takoj po razglasitvi razsodbe, smo zamudili dragocen čas, je dejal. Erjavec je prepričan, da ob izteku turistične sezone Hrvaška namerno provocira situacije, ki niso v skladu z vsebino odločbe. Premier Miro Cerar se z njim ne strinja, saj je dan kasneje povedal, da imamo za uveljavitev arbitražne odločbe šest mescev časa, vlada pa dela intenzivno v skladu z odločitvijo na političnem vrhu in znotraj vlade, da damo sosednji Hrvaški dovolj možnosti, da spremeni stališče in pristopi k implementaciji arbitražne odločbe. »Pri tem bom kot predsednik vlade odločno vztrajal. Če tega ne bo, bomo naredili naslednje korake, zdaj pa gremo po načrtu, ki ga je podprl celotni politični vrh in ki je zelo smiseln, kajti voditi moramo dialog, moramo dati Hrvaški priložnost, da ne bo več kršila mednarodnega prava, evropskega prava, zaveze iz arbitražnega sporazuma,« je nadaljeval Cerar. Kot je še dodal, je meja na morju zdaj jasno določena, na kopnem pa jo bo treba konkretno še določiti na posameznih območjih. »Naša policija že nadzira celotno morje, ki je v okviru naših meja, vendar pa še ne ukrepa zoper tiste, ki priplujejo nekoliko čez, kajti ko se bomo za to odločili, se bomo odločili premišljeno, tako da bomo imeli vse pripravljeno, da bomo to izvedli enkrat v prihodnosti tako, kot je treba, in ne improvizirano, ne brez načrta,« je še razložil.

Sprejeli nov sveženj arhivskega gradiva

Slovenija je v sredo od arhiva zunanjega ministrstva Srbije prevzela originale 60 mednarodnih sporazumov, katerih depozitar je bila nekdanja SFRJ in se nanašajo izključno na ozemlje Republike Slovenije, obenem pa tudi dokumentacijo za mejo z Italijo, Avstrijo in Madžarsko. Gre za drugi sveženj arhivskega gradiva, ki ga je Slovenija prevzela v skladu s sporazumom o nasledstvu, decembra lani smo že prevzeli originale 43 mednarodnih sporazumov iz arhiva zunanjega ministrstva Srbije. Šlo je predvsem za tehnične sporazume, ki urejajo promet, mejo in druga vprašanja z Italijo in Avstrijo. S tokratnim prevzemom je Slovenija pridobila veliko večino vseh radiciranih mednarodnih sporazumov, ki ji pripadajo skladno s prilogo D sporazuma o nasledstvu, še naprej pa si bo prizadevala, da arhivska gradiva, ki ji pripadajo, čim prej najdejo svoje mesto v arhivih slovenskih institucij, so pojasnili na zunanjem ministrstvu.

Pritožbo napovedujejo v E-forumu

Od dvanajstih stranskih udeležencev v postopku izdaje okoljevarstvenega soglasja družbi Magna Steyr za postavitev lakirnice na najkakovostnejših kmetijskih zemljiščih v Hočah pritožbo na izdano soglasje napovedujejo samo še v Slovenskem E-forumu. Njegov predsednik Gorazd Marinček, ki napoveduje, da bodo pritožbo vložili v ponedeljek, je v zadnjih dneh prek družbenih omrežij prejel tudi grožnje, zato je zaprosil za policijsko varstvo. Ni znano, ali so v policiji njegovi prošnji ugodili. Med zadnjimi, ki so sporočili, da se na okoljevarstveno soglasje ne bodo pritožili, je bil Inštitut za trajnostni razvoj (ITR), kjer jih je zadovoljila zaveza Magne za prenos prometa na železnico, kar bo po njihovem bistveno zmanjšalo onesnaženje zaradi obsežnega prevoza. V ITR so sicer opozorili na neodgovoren populističen pritisk na nevladne organizacije v primeru Magne, zgroženi pa so tudi »nad lahkomiselnostjo in aroganco vladnih predstavnikov, ki so investitorju dajali obljube, ki jih je mogoče izpolniti le ob neupoštevanju zakonitih postopkov za odobritev začetka gradnje«.

Slovo poletju

Z današnjim dnem naj bi se letošnje zelo vroče poletje dokončno poslovilo, napovedujejo vremenoslovci. Od zahoda nas bodo namreč zajele plohe in nevihte, konec tedna pa prihaja tudi izrazita ohladitev, ko se bo meja sneženja spustila do okoli 2000 metrov. Prihodnji teden naj bi bil tako za začetek septembra razmeroma hladen, saj se bodo temperature gibale le malo nad dvajsetimi stopinjami Celzija, meteorologi pa kasneje izrazitega segrevanja ozračja ne pričakujejo več. Dnevi so namreč vse krajši, s tem pa so daljše noči, ko se ozračje dodatno ohladi, zato ne bo več pravih pogojev za zelo visoke temperature.