Na glavnem trgu v Pliberku že stoji sejemsko znamenje: grb in roka z mečem.

Pliberški sejem je praznik

Korošci pravijo, da poznajo le dva letna časa: prvega pred »jormakom«, pliberškim sejmom na travniku, in drugega po njem. Ta sejem je res nekaj posebnega. Razprostira se na travniku, zato mu rečejo tudi »sejem na travniku – Wiesenmarkt«, traja le tri dni (od sobote do ponedeljka) in se odvija po stoletja starih pravilih. Prvega so organizirali pred 624 leti, leta 1393, 99 let pred odkritjem Amerike. Do leta 1428 je potekal mirno, potem pa se je zaradi spora Cerkev odločila zaračunati odškodnino guštanjskim grofom za uporabo travnika. Odškodnina je morala biti shranjena v rdečem žametnem mošnjičku in pred začetkom sejma izročena lastnikom travnika. Običaj se je obdržal do danes. Tako vsako leto na dan odprtja »jormaka« tržni referent občine Pliberk / Bleiburg izroči predstavniku Cerkve žametni mošnjiček, v katerem so začimbe in trije kovanci najmanjše enote veljavnega denarja. Predaja mošnjička je ena od najstarejših pravnih šeg v Evropi. Pliberški sejem na travniku »jormak« (pravijo, da je izvor tega imena beseda »Jahrmarkt – letni sejem) je bil do druge svetovne vojne zgolj živinski sejem, po vojni pa se je ponudba širila in danes je na njem mogoče kupiti vse. V treh dneh ga obišče nad 120 tisoč ljudi iz Koroške in drugih delov Avstrije, zaradi bližine meje pa pride te dni v Pliberk tudi veliko Slovencev iz Slovenije. Pliberška občina je za organizacijo sejma izbrala »sejemskega mojstra«. Ta je od leta 1995 naprej Arthur Ottowitz. Pri organizaciji sejma imajo pomembno vlogo tudi Slovenci, saj je Pliberk dvojezična občina. Domače Slovensko prosvetno društvo Edinost postavi vsako leto na sejmih svoj šotor, »Svaveja uta« imenovan.

Pliberk je »jormaško« zaživel že 19. avgusta, ko so na glavnem trgu postavili tržno znamenje: na drog pritrjen mestni grb in roko z mečem. Meč je simbol moči vojvode, ki lahko hudo kaznuje tistega, ki ne spoštuje tržnih pravil.

Danes, 1. septembra, ob 13. uri bo pliberški dekan Ivan Olip daroval sejemsko mašo na postajališču za avtodome Poetscher, jutri, 2. septembra, ob 9. uri bodo najprej odprli veliki sejem malih živali, ob 13.15 pa se bo začelo svečano odpiranje sejma z nagovorom pliberškega župana Štefana Visotschniga in koroškega deželnega glavarja dr. Petra Kaiserja in odpiranjem sejemskega pivskega soda.