Na Gorenjskem se bo v petek za 19 tisoč učencev in okrog sedem tisoč dijakov začelo novo šolsko leto (fotografija je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič

Za varno in spodbudno učno okolje

V petek bo v osnovnošolske klopi na Gorenjskem po počitnicah znova sedlo devetnajst tisoč učencev, od tega 2265 prvošolcev. Gorenjske srednje šole bo po oceni ministrstva za izobraževanje, znanost in šport v prihodnjem šolskem letu obiskovalo približno sedem tisoč dijakov, od tega okrog tisoč devetsto novincev.

V skladu s šolskim koledarjem se v petek začenja novo šolsko leto. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je na konferenci ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov pred začetkom šolskega leta na Brdu pri Kranju med ključnimi cilji novega šolskega leta poudarila kakovostno in vključujoče javno šolstvo ter zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja. Zelo pomembno je po njenem tudi učinkovito vodenje in upravljanje šol ter njihova umestitev v mednarodno okolje.

Za uresničitev ciljev je po besedah ministrice ključno izboljšati položaj zaposlenih ter zagotoviti varno in spodbudno učno okolje. »Nekaj korakov v tej smeri smo že storili,« je poudarila in ob tem omenila ukrepe za izboljšanje položaja zaposlenih – sprostila so se napredovanja v nazive, na novo so opredelili koncept delovnega časa učitelja, lotili se bodo pogajanj za odpravo anomalij v plačnem sistemu in zagotovili dodatna sredstva za stalno strokovno izpopolnjevanje. Ker opažajo vse več medvrstniškega nasilja, bodo med drugim pripravljali vsebinska srečanja na temo varnega učnega okolja. Spomnila je, da so sistemsko uredili vključevanja otrok priseljencev, dorekli so tudi ureditev šolskih knjižnic in učbeniške politike. Med novostmi v novem šolskem letu je omenila še dvig subvencij za šolsko prehrano, zaradi katerega že beležijo povečanje števila šolskih obrokov. Ohranjajo tudi koncept opremljanja z informacijsko-komunikacijsko tehnologijo, ne le na ravni opreme, ampak pripravljajo tudi programske podlage. Na področju varne mobilnosti pa je poudarila ozaveščanje mladih, da bodo ne le v prometu, ampak tudi sicer tisti, ki bodo znali ohraniti varno in strpno okolje. Razen tega so pri ministrstvu spodbudili tudi vsebinske prenove, kot so prenova kurikulov, rekonceptualizacija razširjenega programa v osnovnih šolah, prenova gimnazijskega programa in uvedba krajših programov v vrtcih.