Za vse gorenjske osnovnošolce se bo pouk začel v petek, prav tako bodo takrat s poukom začeli v večini srednjih šol, čeprav se lahko odločijo tudi drugače. / Foto: Gorazd Kavčič

Večina s poukom začenja v petek

Glede na to, da je letos prvi september v petek, so se pojavili pomisleki, zakaj ne bi začetka pouka prestavili na ponedeljek, četrtega septembra, kot so to storili v sosednji Hrvaški.

Kranj – Večina šol bo kljub tem pomislekom s poukom začela v petek, so pojasnili pri ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Pravilnik o šolskem koledarju za osnovne šole namreč določa, da se šolsko leto začne 1. septembra in konča 31. avgusta. »Šolski koledar za prihodnje šolsko leto je objavljen že od konca marca dalje in doslej nanj ni bilo nobenih pripomb,« še poudarjajo pri ministrstvu in dodajajo, da so zgolj v šestih primerih šole zaradi gradbenih del zaprosile, ali lahko začetek pouka odložijo na ponedeljek, 4. septembra, v treh primerih pa so prejeli zgolj vprašanje, ali drži, da se pouk začne 1. septembra.

Starši imajo sicer po pojasnilu ministrstva v skladu s 53. členom zakona osnovni šoli možnost po lastni presoji izkoristiti pet dni znotraj šolskega leta, ko otroka ni pri pouku, pri čemer so dolžni izostanek vnaprej napovedati. »Vendar pri ministrstvu ocenjujemo, da je za šolarje koristno, da so prvi šolski dan vendarle navzoči. Na prvi šolski dan namreč učenci dobijo osnovne informacije za delo v šolskem letu, zato je ta dan zanje še posebno pomemben.« Tudi oba srednješolska zakona – zakon o gimnazijah in zakon o poklicnem in strokovnem izobraževanju – določata, da se šolsko leto začne 1. septembra in konča 31. avgusta naslednje leto.

»Zato je tudi v šolskem koledarju za srednje šole za šolsko leto 2017/2018 zapisano, da se šolsko leto začne 1. septembra,« so še razložili pri ministrstvu in dodali, da bodo nekatere srednje šole s poukom kljub temu začele v ponedeljek, 4. septembra. To jim dopušča pravilnik o šolskem koledarju v srednjih šolah, po katerem lahko šola v skladu z letnim delovnim načrtom določi, da se dva dneva pouka v šolskem letu izvedeta v drugem terminu, kot ju za pouk določa šolski koledar. »Po naših informacijah se je za to možnost iz utemeljenih razlogov sicer odločilo manjše število srednjih šol,« še dodajajo pri ministrstvu. Med njimi je tudi Gimnazija Kranj. Ravnatelj Franc Rozman je prepričan, da bi glede tega morali šolam prepustiti svobodno izbiro. »Mi 175 šolskih dni, kolikor jih ima šolsko leto, brez težav spravimo v predpisanih 38 tednov pouka, tudi brez pouka na soboto,« je poudaril. Začenjati pouk v petek se mu ne zdi smiselno. »Seveda pa s tem tudi ni nič narobe,« je še dodal.