Najboljši slovenski košarkar Goran Dragić in avtor slikanice Goran, legenda o zmaju Primož Suhodolčan ob urednici Andreji Kavčič / Foto: Igor Kavčič

Pravljičnost športa in branja

V pričakovanju letošnjega evropskega prvenstva v košarki, ki se začne prihodnji teden, je pri založbi DZS izšla slikanica Goran, legenda o zmaju. Zgodbo o našem vrhunskem košarkarju Goranu Dragiću je zapisal Primož Suhodolčan, ilustriral pa Matej de Cecco.

Ljubljana – Kot je na predstavitvi slikanice v uvodu povedala urednica Andreja Kavčič, so se po tem, ko so lani že izdali slikanico Tina in medvedja moč, pravljico o Tini Maze, ki jo je napisal Primož Suhodolčan in ilustriral Gorazd Vahen, pri založbi DZS odločili nadaljevati serijo slikanic o najboljših slovenskih športnikih. »Tokrat gre za zgodbo o košarkarju Goranu Dragiću, ki je tako pravljični kot resnični junak. Slikanica ima močno sporočilnost o odličnem športniku, ki je tudi zelo pozitiven človek.« Ob priljubljenem mladinskem pisatelju Primožu Suhodolčanu so k sodelovanju tokrat povabili ilustratorja in stripovskega avtorja Mateja de Cecca. Slikanica nagovarja tako mlade bralce, ki bodo v zgodbi poleg pravljičnih bitij zmajev prepoznali tudi biografske elemente iz življenja Gorana Dragića, kot starejše bralce, ki Gorana spremljajo na njegovi športni poti.

»Vse okrog slikanice – od ideje do izvedbe – se je odvijalo zelo spontano. Pravljica je zelo zanimiva, v njej pa je tudi veliko resničnega, saj mi je košarka že v otroških letih veliko pomenila. Mladim sporočam, naj verjamejo v svoje sanje, zanje trdo delajo, pa se jim bodo z nekaj pravljične pomoči tudi uresničile. In ne pozabite na igrivost, tudi to je treba imeti,« je povedal Goran Dragić, ki bo pravljico z veseljem bral tudi svojemu sinu in hčerki. V pravljici Goranu k uspehu pomaga zmajček s svojo ekipo, v kateri je tudi njegov mlajši brat Zoran.

»To ni navadna zgodba. Vse, kar je zapisano v njej, je resnica, samo resnica in nič drugega kot resnica!« že v prvem stavku pojasni avtor pravljice Primož Suhodolčan. »Včasih sem resnici moral celo nekaj odvzeti,« se pošali avtor, ki košarko spremlja vse od leta 1970, ko smo s takratno državo postali svetovni prvaki. Od takrat, da je okužen s košarko. Prav te dni bodo v Sloveniji premierno prikazali tudi film po njegovi knjigi Košarkar naj bo. »Z Goranom imava marsikaj skupnega, tudi sam sem leta pred njim igral košarko na igrišču Ilirije, na koš tako kot on mečem z levo roko in zadenem devet od desetih prostih metov, predvsem pa se tako kot Gogi zlepa ne ustrašim nobenega nasprotnika.« Goran upa, da bodo slikanico prevedli tudi v angleščino, saj bi jo rad podaril soigralcem iz lige NBA. Tam ga sicer kličejo zmaj (The Dragon), ne da bi vedeli, da prihaja iz mesta, katerega simbol v grbu je tudi zmaj. »Zdaj že pišem novo zgodbo in upam, da bo njen konec dober, da bo prišla tudi tako pričakovana medalja na evropskem prvenstvu.« Goran Dragić je v petek v City Parku slikanico tudi podpisoval.