Za zdaj še ni znano, koliko voznikov avtobusov kranjskega Alpetourja se namerava pridružiti napovedani stavki v skupini Arriva Slovenija. / Foto: Gorazd Kavčič

Vozniki Arrive napovedali stavko

Po napovedih sindikatov bodo vozniki avtobusov Arrive začeli stavkati četrtega septembra. Koliko Alpetourjevih voznikov se bo pridružilo stavki, še ni znano.

Kranj – Sindikat voznikov avtobusov Slovenije in KNSS Neodvisnost sta za 4. septembra napovedala začetek stavke voznikov avtobusov skupine Arriva Slovenija, največjega prevoznika v javnem potniškem prometu v Sloveniji, ki je tudi lastnik kranjske družbe Alpetour, Potovalna agencija. »Iz stavkovnih zahtev je zelo jasno, da so razmere delodajalcu ušle z vajeti, in medtem ko se on postavlja pred lastnikom s čistim dobičkom, ki ga je pridelal na naših plečih, smo vozniki avtobusov vedno starejši, bolj zgarani in manj cenjeni s strani delodajalca ter vse prepogosto služimo le kot sredstvo za doseganje njihovih parcialnih ciljev,« so ob najavi stavke sporočili iz stavkovnega odbora, katerega član je tudi predsednik Sindikata družbe Potovalna agencija Alpetour KNSS Neodvisnost Nenad Dakič. Iz Arrive Slovenija so skopo odgovorili, da so napoved stavke po spletni pošti prejeli v torek. »Stavkovne zahteve bomo natančno preučili in nanje odgovorili,« so dodali.

Spomnimo: Alpetourjev sindikat KNSS Neodvisnost je že pred letom dni zagrozil s stavko v kranjskem avtobusnem prevozniku na prvi šolski dan, ker pa ni bila napovedana v skladu z zakonom o stavki, jo je kmalu zatem odpovedal. Tokrat je drugače, saj po zagotovilih Damjana Volfa, generalnega sekretarja Obalne sindikalne organizacije KS 90, soustanoviteljice sindikata voznikov avtobusov, s stavko mislijo resno: »Naš namen pa ni, da bi dejansko prišlo do fizične izvedbe stavke. Z napovedano stavko želimo predvsem opozoriti, da je vrag odnesel šalo, zato je zadnji čas, da se z vodstvom Arrive usedemo za pogajalsko mizo. V tem pogledu nas tudi preseneča, da z njene strani za zdaj ni bilo še nobenega odziva.«

Po zdajšnjih ocenah naj bi se stavki pridružila več kot polovica voznikov avtobusov skupine Arriva, precejšnja uganka pa je, kako množično naj bi v stavki sodelovali Alpetourjevi vozniki. KNSS Neodvisnost je namreč v kranjski družbi, v kateri delujejo trije sindikati, manjši sindikat. Največji je Sindikat avtobusnega prometa Alpetour, v katerem pa se do stavke in stavkovnih zahtev še niso opredelili. »Če gre za zakonito stavko, ima pravico stavkati vsak zaposleni, ne glede na članstvo v sindikatu,« pa poudarja Volf, ki pričakuje, da bo tudi na Gorenjskem veliko stavkajočih. Med stavko bodo sicer redne linijske vožnje avtobusov izvajali med 6. in 9. uro ter med 13. in 16. uro, na linijah, ki vozijo do bolnišnic in drugih zdravstvenih ustanov, pa bodo avtobusi vozili ves čas, so napovedali v stavkovnem odboru.

Sindikata med drugim zahtevata povišanje urne postavke voznikov avtobusov na sedem evrov in sklenitev podjetniške kolektivne pogodbe za vsa podjetja v skupini Arriva Slovenija do konca leta, ki bo ustrezno uredila tudi možnosti napredovanja in nagrajevanja voznikov avtobusov. Od delodajalca zahtevata tudi preklic vseh sankcij zoper člane sindikata zaradi njihovega sindikalnega dela, ponovno vplačevanje premij obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja za vse voznike, ki na delovnem mestu preživijo 80 odstotkov svojega delovnega časa, ter da se pri določanju pravic iz naslova delovnega časa voznikov na avtobusnih linijah do 50 kilometrov upoštevajo zakonske določbe o plačanih odmorih in času razpoložljivosti, ki se všteva v delovni čas. Zadnja zahteva je dosledno spoštovanje 19. člena pravilnika o opremljenosti avtobusnih postaj in avtobusnih postajališč ter načinu opravljanja storitev avtobusnih postaj. Ta med drugim navaja, da mora biti avtobus na avtobusnem postajališču toliko prej, da je do odhoda po voznem redu mogoče opraviti vsa potrebna opravila v zvezi s prevozom, na vstop potnikov v javnem linijskem prometu pa mora biti pripravljen najmanj deset minut pred odhodom, določenim z voznim redom.