Primer parkiranja ob jezeru, ki so ga zabeležili redarji / Foto: MIR Bled, Bohinj, Železniki

Samo julija dva tisoč kršitev

Redarji Medobčinskega redarstva in inšpektorata Bled, Bohinj, Železniki so julija obravnavali v Bohinju kar 1928 kršitev prometnih predpisov glede mirujočega prometa, lani so v vsem letu zabeležili 3055 kršitev.

Ribčev Laz – Po številnih težavah z mirujočim prometom in prometno preobremenitvijo Bohinja smo o kršitvah prometnih predpisov poizvedeli pri Medobčinskem redarstvu in inšpektoratu (MIR) Bled, Bohinj, Železniki, ki je zadolženo za nadzor mirujočega prometa v občini Bohinj. Kot je povedal vodja redarstva in inšpektorata Primož Lah, je bilo letošnje stanje resnično katastrofalno, tako so v obdobju od 1. julija dalje v Bohinju evidentirali kar 1928 kršitev, v istem obdobju lani pa 1257, medtem ko so lani v celem letu zabeležili 3055 kršitev. »Kršitev je dejansko še več, vendar jih zaradi omejenih kadrovskih možnosti redarstvo več ne zmore obravnavati. Najpogosteje se kršitve dogajajo ob koncih tedna, in sicer na področju mirujočega prometa. Tako je bilo samo ob koncu tedna 5. in 6. avgusta uvedenih kar 376 prekrškovnih postopkov,« je dejal Lah. Kazen za parkiranje brez plačila parkirnine sicer v Bohinju znaša šestdeset evrov, za druge kršitve pa osemdeset evrov. V sodelovanju s Turizmom Bohinj ponujajo tudi brezplačno parkirišče, ki pa je nekoliko bolj oddaljeno od jezera, preostala plačljiva parkirišča pa so opremljena z inteligentnim sistemom, kjer si obiskovalci lahko na spletu ogledajo, koliko prostih mest je še na voljo ter cene parkiranja, ki na najbolj ''elitnem'' parkirišču glede na bližino jezera, na Veglju, znaša 1,5 evra na uro.

Posebej domačine jezi to, da bi mirujoči promet v okolici Bohinjskega jezera, ki je v drugem varstvenem območju Triglavskega narodnega parka, morali nadzorovati tudi naravovarstveni nadzorniki parka, ki izrekajo bistveno strožje kazni od redarjev medobčinskega inšpektorata in redarstva, kar so v preteklosti že izkusili gobarji in pohodniki na Pokljuki. Zakon o Triglavskem narodnem parku za fizične osebe za parkiranje izven območij, predvidenih za parkiranje motornih vozil, predvideva kazen od sto do tisoč evrov, za odlaganje odpadkov v naravi pa od petsto do tri tisoč evrov, o višini kazni pa glede na težo kršitve odločajo nadzorniki. Občina Bohinj zato razmišlja, da bi v prihodnje svoje kazni za parkiranje izenačila s kaznimi Triglavskega narodnega parka.

Za pojasnila, ali opravljajo nadzor na območju Bohinjskega jezera in koliko kazni so izrekli v Bohinju in drugje v parku, smo se obrnili tudi na javni zavod Triglavski narodni park, a do zaključka redakcije niso odgovorili.