Najnevarnejša ženska Evrope

O kom je beseda? O Mariji Karolin­i, hčerki Marije Terezije in kraljici Dveh Sicilij. In čigava je trditev? Velikega vojskovodje Napoleona. Marija Karolina je odraščala na dvoru in bila deležna dobre, a zelo stroge vzgoje. Mati Marija Terezija si je s porokami svojih otrok zagotavljala vpliv po vsej Evropi. Podrediti se je bilo treba državi, o ljubezni so največkrat kar zamahnili. In Mariji Karolini, cesaričini deseti hčeri, je bilo 16 let, ko so jo poročili. Soprog je bil Ferdinand I. Burbonski, kralj Dveh Sicilij. Vladala je bolj ona, kajti soprog ni imel dobre izobrazbe, rad se je postavljal, veseljačil in se prenažiral, saj je imel svoje ministre … Zakonske dolžnosti je jemal zares, saj je Marija Karolina od 1772 do 1793 rodila 18 otrok. Ko so v Parizu obglavili njeno sestro Marijo Antoaneto, je postala Napoleonova smrtna sovražnica. Seveda je Napoleon zavzel tudi dele Italije. Napoleonovo floto je pri Abukirju 1. avgusta 1798 premagal admiral Nelson, a Napoleonove čete so zmagale na kopnem 1799. Marija Karolina se je leta 1800 odpravila v prvo izgnanstvo. Z Nelsonom, lordom Wellingtonom, dotlej angleškim poslanikom v neapeljskem kraljestvu, njegovo ženo Emmo, ki je bila tudi Nelsonova ljubica, in številnim spremstvom je Marija Karolina z otroki potovala najprej v Livorno, od tam pa čez Trst in Ljubljano na Dunaj. Potovanje je trajalo dva meseca. Na Dunaju se je največ družila s svojo priljubljeno vnukinjo Marijo Luizo. Kakšna ironija, Marija Luiza je pozneje postala Napoleonova druga, v Franciji in Italiji zelo nepriljubljena žena. Odposlanec avstrijskega dvora knez Metternich je dejal: »Ali lahko sploh izbiramo med propadom monarhije in osebno nesrečo neke princese?« Kraljestvo dveh Sicilij se je obnovilo, a ne za dolgo. Po novem letu 1814 je Marija Karolina spet bežala iz Italije in se ni več vrnila. Na dvoru Hetzensdorf blizu Dunaja jo je, obdano s številno politično korespondenco, zadela kap … V Neaplju trdijo, da se je krompirjev kolač v neštetih inačicah obdržal kot ostanek kraljevske kuhinje.

Neapeljski krompirjev kolač

Za 4 osebe potrebujemo: 500 g kuhanega krompirja, 50 g kuhanega pršuta, 100 g mocarele, 50 g trde pikantne salame, 2 jajci, 2 žlici sesekljanega peteršilja, 50 g parmezana, 20 g drobtin, 2 brizga deviškega oljčnega olja.

Še topel kuhan krompir olupimo in pretlačimo. Pršut in salamo zrežemo na 1 cm velike kocke, mocarelo na še manjše. Mocarelo damo v kuhinjski prtič in dobro ožamemo, da iztisnemo vso tekočino. Peteršilj sesekljamo.

Najprej krompir potresemo s soljo in poprom in ubijemo vanj dve jajci. Dobro premešamo, dodamo 20 g parmezana in brizg olja. Ko v testu ni več grudic, dodamo pršut, salamo, mocarelo in peteršilj in vnovič dobro premešamo. Po potrebi še začinimo.

Nepregorno posodo (20 krat 20 cm) ali manjši tortni model namastimo, potresemo z drobtinami in napolnimo z zmesjo. Po vrhu na tenko nasujemo preostale drobtine, čeznje 30 g parmezana, poškropimo z oljem in pečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj okoli pol ure.

Pa dober tek!