Z zakonom nad lubadarja

Predlagani interventni zakon predvideva skrajšanje administrativnih postopkov, izjeme pri gradnji gozdnih prometnic, oprostitve pri plačilu davkov in prispevkov in dodatno povračilo trošarine za pogonsko gorivo.

Interventni zakon naj bi sprejeli še letos, tako da bi prihodnje leto že začel veljati.

Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je dalo v javno obravnavo predlog zakona za odpravo posledic škode, ki jo lastnikom gozdov povzroča čezmerna razmnožitev lubadarja. Škoda se kaže v večjih stroških poseka in spravila, predčasnem poseku dreves, zmanjšanju vrednosti lesa, predčasni obnovi gozdov, zaščiti sadik pred divjadjo, potrebnih negovalnih delih ter dodatnih ukrepih za varstvo gozdov.

Razmnožitev lubadarja – naravna nesreča

Zakon opredeljuje čezmerno razmnožitev lubadarja za naravo nesrečo, ki je posledica žledoloma v letu 2014, po katerem se je lubadar močno razširil v poškodovane in oslabljene sestoje. Nekatere ukrepe za odpravo posledic določa že zakon o gozdovih, interventni zakon določa še dodatne. Zakon tako določa izjeme pri gradnji in posodobitvi gozdnih prometnic, izjeme pri zapori državnih in občinskih cest v primeru sanacije gozdov, davčno oprostitev za parcele gozdnih zemljišč, ki so bile po sanitarnih sečnjah obnovljene, oprostitev plačila dohodnine od zneskov, prejetih za varstvena dela in obnovo poškodovanega gozda, zmanjšanje ali odpis prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in dodatno povračilo trošarine za nakup pogonskih goriv za gozdarsko mehanizacijo. Do ugodnosti, ki jih prinašajo ukrepi, bodo upravičeni le lastniki gozdov, ki bodo izpolnili odločbo zavoda za gozdove in bodo pravočasno izvedli predpisana dela.

Nižji prispevki in davki

Po predlaganem zakonu bodo državni organi morali izdati soglasja in dovoljenja, ki so potrebna za sanacijo gozdov, v sedmih delovnih dneh od prejetja zahtevka, sicer se bo štelo, da je soglasje dano. Pri gradnji in posodobitvi gozdnih prometnic bo dovolj soglasje lastnikov, ki imajo v lasti več kot tri četrtine zemljišč na trasi predvidene prometnice, za posamezno parcelo, ki je v solastnini, pa bo dovolj soglasje več kot polovice solastnikov glede na njihove solastniške deleže. Katastrskega dohodka od gozdnih parcel, na katerih je bila po poseku lubadark potrebna obnova sestoja s sadnjo ali po naravnih poti, ne bodo vštevali v davčno osnovo, oprostitev naj bi veljala za obdobje tridesetih let. Lastniki gozdov bodo upravičeni do dodatnega povračila trošarine za pogon gozdarske mehanizacije, in sicer en liter na kubični meter drevja, ki ga je po odločbi zavoda treba posekati zaradi napada lubadarja. Na kmetijah, ki imajo več kot polovico katastrskega dohodka od gozdov in kjer so zaradi napada lubadarja od leta 2014 dalje posekali več kot desetletni možni načrtovani posek, bodo pet let upravičeni do zmanjšanja ali odpisa prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, a le pod pogojem, če so izvedli vse ukrepe iz odločbe zavoda za gozdove.