Film je priložnost

Da je na sicer nekoliko neobičajno mesto v Škofjo Loko najbrž prišel cirkus, je pomislila sodelavka, ko je pred dobrim tednom dni na parkirišču škofjeloškega pokopališča Lipica opazila parkiranih več tovornjakov z ogromnimi zaprtimi prikolicami. Parkirišče je bilo za nekaj dni baza več kot 130-članske filmske ekipe, ki je tudi v Škofji Loki posnela nekaj kadrov za zadnji del filmske trilogije Intrigo z naslovom Samaria. Film v ameriško-švedsko-nemški koprodukciji v režiji Daniela Alfredsona nastaja po literarni predlogi znanega švedskega avtorja kriminalk Hakana Nesserja. Intrigo bo nared prihodnje leto, pred tem bo izšla tudi knjiga. Bled, Radovljica, Kranjska Gora, Škofja Loka so v preteklosti tujim produkcijskim ekipam za kuliso v filmih ali reklamah že večkrat ponudili svoje naravne in arhitekturne lepote. Kar ni zanemarljivo, če vemo, da sta film in televizija že dolgo najmočnejša medija, ko gre za promocijo v svetu.

Če so tuji producenti v Slovenijo doslej prihajali bolj po naključju kot ne, bo v prihodnje lahko tudi drugače. Namreč, po vzoru nekaterih evropskih držav je oktobra lani tudi Slovenija sprejela ukrep, ki tujim avdiovizualnim producentom z letom 2017 omogoča uveljavljanje pravice do denarnega povračila v višini 25 odstotkov upravičenih stroškov, neposredno porabljenih za produkcijo filmov in avdiovizualnih del, ki se odvija na njenem ozemlju. Novost so v maju uspešno predstavili tudi na filmskem festivalu v Cannesu. Z denarnimi povračili naj bi spodbudili tuje produkcije za snemanje in postprodukcijo v Sloveniji, omogočili večjo konkurenčnost storitev in pri ustvarjanju svetovne filmske produkcije ponudili naše možnosti naravnih in kulturnih znamenitosti. Da gre za odlično promocijo in uveljavljanje turistične destinacije, ne gre izgubljati besed. Naj spomnim samo na snemanje televizijskega spektakla Igra prestolov na Hrvaškem, ki je pri sosedih pred dvema letoma spodbudilo močan porast »filmskega turizma«.

Tuje produkcije so hkrati tudi priložnost za lokalne skupnosti. Nekaj malega filmarjem zaračuna občina, lonček lahko pristavijo storitvene dejavnosti, navsezadnje imajo nekaj od tega tudi ljudje. V preteklih dneh si je evrski priboljšek in nekaj zanimivih izkušenj v vlogah potnikov na vlaku, sprehajalcev, kolesarjev ... pridobila kopica statistov, med njimi največ upokojencev, študentov, brezposelnih, pa tudi takih, ki jih je predvsem zanimalo, kako se snema film. Ko je bila Homanova hiša za en dan nekje v Skandinaviji, železniška postaja Bled Jezero pa se je preimenovala v kraj Kaalbringen – kjer imajo čudovito jezero z otočkom in cerkvico na njem.