Lucija Bogataj (tretja z leve) z olimpijskim bronom iz znanja biologije / Foto: osebni arhiv

Olimpijski bron iz biologije

Lucija Bogataj, ki je letos zaključila šolanje na Gimnaziji Škofja Loka, je na biološki olimpijadi osvojila bronasto medaljo. Študirala pa bo matematiko.

Škofja Loka – Na 28. olimpijadi je tekmovalo 272 tekmovalcev iz 68 držav, med 23. in 30. julijem pa jo je gostila Univerza v Warwicku pod pokroviteljstvom Kraljevega društva za biologijo. Izmed slovenskih predstavnikov se je najbolj izkazala Lucija Bogataj z Gimnazije Škofja Loka, ki je osvojila bronasto odličje.

»Na olimpijado sem se uvrstila po uspehu na šolskem in državnem tekmovanju ter posebnem izboru izmed najboljših devet na državnem tekmovanju, kjer sem na vseh treh nivojih dosegla prvo mesto. Na ta tekmovanja sem se pripravljala na gimnaziji pod mentorstvom profesorice Mojce Mravlja s ponavljanjem in razširjanjem znanja biologije, ki sem ga tako ali tako potrebovala za maturo, ter z reševanjem starih tekmovanj. Za finalni izbor, ki poleg teorije vsebuje tudi preizkus praktičnih veščin, pa sem vadila tudi laboratorijske spretnosti. Takrat sem začela tudi bolj intenzivno brati slovensko in tujo literaturo. Po izboru in končani maturi smo imeli štirje dijaki, ki smo se uvrstili na olimpijado, organizirane enotedenske priprave na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije v Izoli, kjer smo še dodatno poglabljali zahtevnejše teme in se učili delati z aparati in pripomočki, ki jih na srednjih šolah nimamo,« je nekaj o pripravah na to veliko tekmovanje povedala Lucija Bogataj. Kot je pojasnila, sta bila na olimpijadi tekmovanju namenjena dva dneva: »Prvi dan smo skupno šest ur reševali praktične naloge, drugi tekmovalni dan pa še teoretične. Znanje pokriva vsa področja biologije, meni najljubša so genetika, evolucija in rastline, so pa še biokemija, biologija celice, anatomija in fiziologija človeka in živali, etologija, sistematika in ekologija. Temelj je srednješolska snov, je pa precej razširjena in poglobljena, kot se pač za največje svetovno tekmovanje dijakov iz biologije pričakuje. Ker sem se olimpijade iz biologije udeležila že drugič, sem si že vnaprej znala predstavljati, kako je tekmovanje videti. Vedela sem, da je na tekmovanju poleg znanja zelo pomembno, da si dovolj hiter, saj so naloge obsežne in si časovno omejen. Nekatere naloge so se mi zdele lažje, druge težje, vse pa zelo zanimive in sem si jih vzela v izziv.«

Svojega dosežka je zelo vesela. »Še posebno pa sem vesela za vse novo znanje in odkrite zanimivosti iz biologije, ki sem jih pridobila ob pripravah. Zagotovo mi bodo dosežek, znanje in izkušnje z olimpijade v prihodnosti še prav prišli,« se zaveda in doda, da si bo olimpijado zapomnila tudi po druženju z mladimi biologi z vsega sveta. Ni bilo vse le tekmovanje. »V dneh brez tekmovanja smo si ogledali grad Warwick, muzej prevoznih sredstev in katedralo v Coventryju, imeli smo popoldne športno-povezovalnih iger, večer plesa tradicionalnih škotskih plesov, preizkušali smo tipično angleško hrano ...,« je še povedala Lucija Bogataj, ki je letos končala četrti letnik naravoslovnega oddelka Gimnazije Škofja Loka, vpisala pa se je na študij matematike v Ljubljano.