Spodbudni rezultati poslovanja

Jeseniška bolnišnica je prvo polletje zaključila s pozitivnim rezultatom, a jo še vedno bremenijo visoke obveznosti iz preteklosti. Po sklepu sveta bolnišnice se bo okrepila enota mobilnega paliativnega tima.

Jesenice – Medtem ko se slovensko zdravstvo sooča z milijonskimi izgubami in težko likvidnostno situacijo, iz Splošne bolnišnice Jesenice prihajajo pozitivne novice, je na osnovi ocene poslovanja bolnišnice v prvi polovici leta v torek na seji ugotovil svet bolnišnice. Bolnišnica je polletno poslovanje zaključila s pozitivnim finančnim rezultatom v višini 31 tisoč evrov, kljub temu da so storitve obračunavali tako kot vsi zdravstveni zavodi v državi, na ravni cen iz leta 2014. »Za dodatni optimizem za naslednje polletno obdobje pa govori dejstvo, da smo ves načrtovani delovni program v bolnišnici v tem obdobju presegli za dobra dva odstotka,« so še sporočili iz jeseniške bolnišnice. Ob tem v zadnjem letu sicer niso skrajšali števila čakajočih na zdravstvene storitve, so pa zaradi večjega števila opravljenih storitev skrajšali čakalne dobe.

Svet bolnišnice je na torkovi seji sklenil še, da se okrepi enota mobilnega paliativnega tima pod vodstvom zdravnice Mateje Lopuh. Ocenjujejo, da bodo z obravnavo paliativnih pacientov na terenu in ne v bolnišnici že do konca leta prihranili tisoč hospitalizacij, zdravstvena zavarovalnica pa prav zaradi tega skoraj 1,5 milijona evrov.

Kot še poudarjajo v bolnišnici, so zaposleni kljub težkemu finančnemu položaju in dejstvu letos prejeli izplačilo prve polovice opravljenih nadur iz obdobja zadnjih petih let v skupni višini 329 tisoč evrov, ves regres za letošnje leto in tudi zadnji obrok iz naslova odprave nepravilnosti pri prevedbi plačnega sistema iz leta 2008 v skupni višini 215 tisoč evrov.

Ugotavljajo pa, da se likvidnostna situacija kljub veliki racionalizaciji stroškov in iskanja dodatnih virov v tem obdobju ni bistveno izboljšala. Bolnišnico v drugi polovici letošnjega leta čaka še dvoje večjih obveznosti iz preteklosti: poplačilo kredita v višini 118 tisoč evrov in vračilo davščin za leto 2011 v znesku 101 tisoč evrov.

Svet zavoda je ponovno opozoril še na problem zagotavljanja zadostnega števila zaposlenih, saj se, kot opažajo, večina kadrov po zaključenem šolanju zaposli predvsem v javnih zdravstvenih zavodih primarnega nivoja ali koncesionarjih. Zaradi tega pa tudi zaradi velikega odhoda zaposlenih iz sekundarnega nivoja v primarni nivo v bolnišnici primanjkuje predvsem medicinskih sester, pediatrov, ginekologov in radiologov.