Spomenik na Perovem je posvečen Dominiku Mlakarju in Antonu Miklavčiču, ki sta zapisana kot prvi okupatorjevi žrtvi druge svetovne vojne na Kamniškem. / Foto: Občina Kamnik

Spomin na prva ustreljena partizana

Združenje borcev za vrednote NOB Kamnik je v soboto pripravilo tradicionalno spominsko slovesnost ob Titanovi brvi na Perovem v spomin na dogodke, ki so se na tem območju odvijali 27. julija 1941.

Kamnik – V letih 1941–1945 je bilo kamniško območje med najpomembnejšimi žarišči narodnoosvobodilnega boja na Slovenskem in v partizane je takrat odšlo razmeroma veliko partizanov. Prvi okupatorjevi žrtvi na območju Kamnika sta bili ubiti na Perovem. Kamniška skupina je dobila nalogo, da ponoči 27. julija 1941 zažge vojaško skladišče bencina na Zapricah, minira smodnišnico, pretrga telefonske zveze s Kranjem, blokira vse ceste, ki vodijo v Kamniško okrožje, poruši mostova čez Kamniško Bistrico na Perovem ter napade še nekatere druge vojaške objekte v Kamniku. Akcija kamniške bojne skupine zaradi izdaje ni povsem uspela, skupina je pri današnji Titanovi brvi padla v zasedo in Nemci so ubili Dominika Mlakarja in Antona Miklavčiča, ki sta bili tako prvi okupatorjevi žrtvi na Kamniškem.

Ob spomeniku sta zbrane letos nagovorila predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Matevž Košir in podžupan Igor Žavbi, ki sta opozorila na pomen ohranjanja spomina na vojno in žrtve, zaradi katerih smo danes svoboden narod s svojo državo. »Ne pozabimo, da je za slovensko besedo in za našo domačo zemljo tekla kri. Kri tistih, ki so verjeli, da je slovenski narod povsem enakovreden drugim narodom in da je slovenski jezik prav toliko pomemben kot drugi jeziki. Izgubljena so bila premnoga življenja, požgani številni domovi in premnogim sta bila ukradena brezskrbno otroštvo in mladost, tisti najlepši in najbolj brezskrben čas življenja. Zato se moramo tudi mi boriti, brez orožja, a kljub temu za svojo domovino, za svoj jezik in za svoje naslednike. Ne smemo dovoliti, da nas premagata apatija in ležernost. Ne smemo dovoliti, da se naše življenje preseli na splet in njegova socialna omrežja. Sprehodimo se po svoji občini in se z lastnimi očmi naužijmo nje lepote. Bodimo ponosni, da smo Slovenci, in ne dovolimo, da nam kdorkoli to vzame,« je med drugim poudaril podžupan Žavbi.