V avli Mestne občine Kranj je še do 4. avgusta na ogled razstava o zgodovini kranjskega kolesarskega kluba. / Foto: Gorazd Kavčič

Ob jubileju tudi razstava in koncert

Navadno športni kolektivi okrogle obletnice praznujejo delovno, s pripravo tekmovanj. Tudi v kranjskem kolesarskem klubu so praznovanje šestdesetletnice začeli z organizacijo dirk, tik pred tradicionalnim kolesarskim praznikom pa so v sodelovanju z Gorenjskim muzejem pripravili razstavo o razvoju kluba. Na koncertu jutri zvečer bodo praznovali skupno stoletnico z Andrejem Šifrerjem, ki letos obeležuje štirideset let glasbene kariere.

Kranj – Kolesarstvo je zagotovo eden izmed športov, zaradi katerega je Kranj znan kot športno mesto. Vse pa se je začelo leta 1957, ko so v Stražišču praznovali 35. obletnico ustanovitve Sokola in sedemdesetletnico tekmovalnega kolesarstva na Slovenskem. Kranjčani, ki so se navduševali za kolesarski šport, so v okviru Športnega društva Mladost 30. junija 1957 ustanovili Kolesarski klub Mladost. S skromnimi sredstvi, a z velikimi pričakovanji je bil storjen korak naprej na poti do vzpostavitve tekmovalnega kolesarstva.

»Začetke tekmovalnega kolesarstva v Kranju sta zaznamovala perspektivna tekmovalca Ciril Zupan in Franc Hvasti, ki je kolesarskemu športu posvetil vse svoje življenje. Pod generalnim pokroviteljstvom tovarne Sava Kranj se je Kolesarski klub Kranj temu primerno preimenoval. Savčani so z zlato generacijo kolesarjev tlakovali pot največjim uspehom. Klub je bil eden vodilnih kolesarskih kolektivov v nekdanji skupni državi s predstavniki v kolesarskih zvezah Slovenije in Jugoslavije. Kranjčani so tvorili jedro jugoslovanske kolesarske reprezentance. Uspešne generacije mladih kolesarjev so posegale po odličnih rezultatih tudi v samostojni Sloveniji. V Kranju je bila registrirana prva slovenska profesionalna ekipa,« je ob zbiranju arhivskega gradiva ugotavljala Alenka Pipan, ki so ji v Gorenjskem muzeju zaupali raziskovanje zgodovine prvega gorenjskega kolesarskega kluba in pripravo priložnostne razstave. Poimenovali so jo S požrtvovalnostjo in predanostjo do prvega kolesarskega kluba na Gorenjskem – 60 let kolesarskega kluba Kranj.

»Z velikim veseljem in ponosom sem se lotila raziskovanja zgodovine kluba in priprave razstave,« je ob torkovem odprtju razstave v avli Mestne občine Kranj, ki si jo je moč ogledati še do 4. avgusta, povedala Alenka Pipan ter spomnila na nekatere zgodovinske mejnike kranjskega kolesarskega kluba. Med njimi zagotovo še vedno odmeva tudi uspeh Mateja Mohoriča, ki mu je kot edinemu kolesarju uspelo osvojiti naslov svetovnega prvaka v kategorijah mladincev in mlajših članov. Poleg tega se je v zgodovino kluba za vedno zapisal mladinec Blaž Bogataj, ki je postal evropski prvak. Zgodovino kluba so pisali in pišejo tudi številni drugi, od Bojana Ropreta, Tadeja Valjavca, Jana Polanca do Luke Mezgeca, prav tako pa klub slovi po organizaciji zglednih in odmevnih kolesarskih prireditev, od tradicionalnih dirk Po ulicah Kranja, Velike nagrade Kranja, Gira d´Italia, balkanskega prvenstva v kolesarstvu in drugih kolesarskih prireditev.

Ne glede na zaostrene gospodarske razmere in dejstvo, da je klub ostal brez dolgoletnega pokrovitelja, je ostal zvest svojim osnovnim načelom, strokovnemu delu z najmlajšimi ter profesionalnemu delu na najvišjem možnem rangu v kategoriji mladincev in članov. Fantom so se pridružila dekleta, kar priča o popularnosti kolesarskega športa in načrtnem delu z najmlajšimi selekcijami. »Kljub vsemu lahko rečem, da je klub trenutno v kar dobri kondiciji, čeprav ni tako, kot je bilo v najboljših časih. Imamo veliko tekmovalcev, naša želja pa je, da bi imeli spet profesionalno ekipo, vendar bo za to treba počakati še kakšno leto,« ob jubileju pravi direktor Kolesarskega kluba Kranj Matjaž Zevnik, ki je vesel, da so okroglo obletnico kluba združili s praznovanjem jubileja domačega glasbenika Andreja Šifrerja, ki je pred štirimi desetletji izdal svojo prvo ploščo z imenom Zobobluz.

»Med športom in glasbo je kar nekaj razlik, imamo pa tudi precej skupnega. Nekomu je všeč en šport, drugemu drug, tako kot so nam všeč različne zvrsti glasbe. Tako kot v športu tudi v glasbi pri ljudeh izbrskamo emocije. Glasba izpred štiridesetih let te vrne nazaj v mlada leta, uspehi športnikov, ko zmaga nekdo od naših, pa v nas vzbudijo ponos,« je pred sobotnim jubilejnim koncertom, ki ga je poimenoval 40 let norosti Andreja Šifreja, povedal glasbenik in povabil na sobotno praznovanje na Slovenski trg. Koncert, na katerem bodo Andrejevi gosti Eugene Hideaway Bridges, Dave Cooke in Mali oglasi, se bo začel ob 22. uri.