Peticija je bila potrebna

Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj naj bi s kratkoročnim posojilom v višini sedemsto tisoč evrov poplačala zapadle obveznosti do dobaviteljev. Župan Boštjan Trilar je pozdravil odločitev, da se ministrstvo najprej loti reševanja finančnih težav bolnišnice, peticija v podporo njeni ohranitvi pa ostaja »varovalka«. Vlada sicer še ni odločala o pripojitvi kranjske bolnišnice k jeseniški.

Kranj – Vlada še ni odločala o pripojitvi Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj k Splošni bolnišnici (SB) Jesenice, zato na ministrstvu za zdravje v tem trenutku časovnice in poteka pripojitve niso želeli komentirati. Je pa ministrstvo za zdravje ministrstvu za finance predlagalo, da BGP Kranj odobri kratkoročno posojilo do enega leta v višini sedemsto tisoč evrov za poplačilo zapadlih obveznosti do dobaviteljev nad sto dvajset dni. Ministrstvo za zdravje je predlagalo tudi, da se za BGP Kranj pristopi k spremembi Zakona o izvrševanju proračunov na način, da bo za BGP Kranj omogočen reprogram posojila v posojilo z ročnostjo za obdobje do treh let, kot je bilo to z zakonom že omogočeno SB Izola, SB Jesenice, SB Ptuj in bolnišnici Topolšica. Še ne tako dolgo nazaj smo pisali o tem, da ima kranjska bolnišnica dva milijona skupne izgube, zapadle obveznosti pa so konec maja znašale že dober milijon evrov.

Prenova porodnega bloka

Z ministrstva za zdravje so tudi sporočili, da bo do konca avgusta objavljeno javno naročilo za obnovo porodnega bloka v BGP Kranj, rok za izvedbo investicije pa bo osem mesecev od podpisa pogodbe. Ministrstvo je potrdilo vse potrebne investicijske dokumente. Predmet investicije je izvedba gradbeno obrtniških in inštalacijskih del ter nakup potrebne opreme, s čimer bo izvedena obnova porodnega bloka s petimi porodnimi apartmaji. Porodni blok je star petdeset let, temeljni namen investicije pa je zagotoviti potrebne, zahtevam časa in dejavnosti primerne prostorske pogoje in opremo za varno in učinkovito izvajanje porodniške dejavnosti in nego porodnic ter novorojencev v BGP Kranj. Ocenjena vrednost investicije je 628.678,20 evra, od tega bo 598.910,20 evra v dveh letih prispevalo ministrstvo za zdravje, preostali del pa BGP Kranj. Javno naročilo bo objavljeno do konca avgusta, rok izvedbe investicije pa bo osem mesecev od podpisa pogodbe, so še sporočili z ministrstva.

»Skrb seveda ostaja«

Več kot sedem tisoč prebivalk in prebivalcev širšega območja Kranja in župani enajstih gorenjskih občin, katerih občanke so najpogosteje uporabnice BGP Kranj, je s podpisi jasno sporočilo, da zdravstvenih programov in samostojnosti kranjske bolnišnice in porodnišnice ne dajo. Kranjski župan Boštjan Trilar je zadnje aktualno dogajanje na nivoju ministrstva za zdravje včeraj povzel: »Menim, da je edini pravilni način, da se je ministrica oziroma vlada najprej lotila reševanja finančnih težav BGP v Kranju. Pa ne samo kranjske bolnišnice, temveč vseh zdravstvenih ustanov v Sloveniji, ki imajo finančne težave, ker bomo šele potem lahko sistematično in učinkovito reševali upravljanje zdravstvenih ustanov v Sloveniji. Skrb seveda ostaja. Peticija je bila potrebna, ker je obstajala nevarnost, da v porodnišnici ne bodo ostali vsi programi oziroma enak obseg programov, in to je še vedno odprta zadeva. Upam, da bo naslednji korak neka strokovna podlaga, dolgoročni načrt učinkovitega upravljanja zdravstvenega sistema. Za Gorenjsko pa tudi vso Slovenijo to pomeni celostno reševanje, ne samo enega dela. Tako kompleksna rešitev se potem predstavi javnosti in sam bi jo začel uresničevati postopoma. Če upoštevam svoje izkušnje iz gospodarstva, je pri spremembah v tako velikih sistemih treba na te spremembe pripraviti zaposlene, torej zdravstveno osebje, pa tudi paciente. Taki procesi trajajo tudi nekaj let.«