Matjaž Fležar je povedal, da če bo kadra premalo za polne oddelke, bo primoran celo zapreti kakšen oddelek. / Foto: Tina Dokl

Zaradi odhajanja sester na meji varnega delovanja

Direktorja Klinike Golnik Matjaža Fležarja trenutno najbolj skrbi odhajanje medicinskih sester iz bolnišnice. Razlog? Lažja delovna mesta v referenčnih ambulantah. Na ministrstvu za zdravje pravijo, da se projekt uvajanja referenčnih ambulant z letošnjim letom zaključuje, torej tudi zaposlovanje v teh ambulantah.

Golnik, Ljubljana – »Medicinske sestre nam odhajajo iz bolnišnic, po vsej Sloveniji se to dogaja. Zakaj? Na primarnem nivoju je odprtih ogromno novih delovnih mest v referenčnih ambulantah, sestra v referenčni ambulanti ima celo nekoliko višjo plačo kot v bolnišnici, delo pa je neprimerno lažje kot v bolnišnici,« je povedal direktor Klinike Golnik Matjaž Fležar in dodal, da so na ta problem že opozorili tudi pristojno ministrstvo, stanje pa je po njegovi oceni alarmantno: »Smo na meji varnega delovanja bolnišnice, moje prvo vodilo pa je seveda varnost bolnika! Če bo kadra premalo za polne oddelke, že jeseni se namreč v Kliniki Golnik napolnjenost oddelkov izrazito poveča s pljučnimi bolniki, bom kakšen oddelek primoran zapreti in kader prerazporediti na druge oddelke, da bodo bolniki tam varni.«

Z ministrstva za zdravje so sporočili, da se projekt uvajanja referenčnih ambulant z letošnjim letom zaključuje. Trenutno je v Sloveniji 733 referenčnih ambulant družinske medicine, kjer se je obstoječemu timu (zdravniku družinske medicine in zdravstvenemu tehniku) pridružila še diplomirana medicinska sestra za polovični delovni čas. Nadaljnja prizadevanja ministrstva so usmerjena v zagotavljanje enakih možnosti do obravnave za paciente splošnih in družinskih ambulant in dokončna umestitev referenčnih ambulant v sistem integrirane obravnave na primarni ravni zdravstvenega varstva. So pa zaželene predhodne delovne izkušnje s področja zdravstvene nege, so pojasnili na ministrstvu: »Naloge diplomiranih medicinskih sester v referenčnih ambulantah se razlikujejo od nalog v bolnišnicah. Po obstoječem reguliranem dodiplomskem študijskem programu zdravstvene nege, ki ga v Sloveniji izvaja osem visokih strokovnih šol in fakultet, je diplomirana medicinska sestra po zaključenem izobraževanju usposobljena za delo na področju zdravstvene nege, za nekatere nove naloge, ki jih opravlja v referenčnih ambulantah, pa mora dodatno pridobiti specialna znanja.« Pri ministrstvu so potrdili, da so prisotne razlike v zahtevnosti posameznih delovnih mest za diplomirane medicinske sestre in da so te finančno ovrednotene v razliki v izhodiščnih plačilnih razredih. Po njihovem pa tudi pri zaposlovanju na področju zdravstvene nege velja načelo povpraševanja in ponudbe ter pravica do izbire tako na strani delodajalca kot delojemalca.

Pri ministrstvu so sicer poudarili, da delo v referenčnih ambulantah predstavlja za diplomirane medicinske sestre novo področje dela in povečuje zanimanje za zaposlitev oziroma za menjavo delovnega mesta, niso pa odgovorili, kako bodo rešili pomanjkanje medicinskih sester v bolnišnicah.