Če novi zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin ne bo sprejet pravočasno, bodo morali prihodnje leto izpeljati postopek generalnega vrednotenja po obstoječem zakonu, ki je v delu neustaven. / Foto: Tina Dokl

Lastnikom več pravic

Predlog zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, že potrjenega na vladi, naj bi državni zbor sprejel še letos. Po novem bodo lastniki lahko sodelovali v postopku določanja vrednosti nepremičnin.

Brdo pri Kranju – Vlada je na zadnji seji na Brdu pri Kranju sprejela predlog zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki je bil sicer v vladni obravnavi že maja, a so postopek zaradi nestrinjanja koalicijskih DeSUS in SD tedaj zamrznili. Ker pa so jo k sprejemu novega zakona še v tem letu poleg strokovne javnosti pozvali tudi gospodarska združenja in občine, je vlada znova pretehtala argumente in ugotovila, da zakon nujno potrebujemo, je po četrtkovi seji vlade povedal njen predsednik Miro Cerar. Pri odločitvi vlade je bilo upoštevano tudi, da bi v primeru neuveljavitve novega zakona morali prihodnje leto izpeljati postopek generalnega vrednotenja po obstoječem zakonu, ki je ustavno sporen. Ob tem je poudaril, da kljub potrditvi predloga tega zakona vlada v tem mandatu ne bo predlagala tudi zakona o davku na nepremičnine.

Po besedah ministrice za finance Mateje Vraničar Erman s predlogom zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin naslavljajo očitke ustavnega sodišča, ki je leta 2013 za neustavnega označil del zakona, ki opredeljuje množično vrednotenje za potrebe obdavčenja. Kot glavna razloga za neustavnost zakona je sodišče tedaj navedlo, da lastnikom ne nudi ustrezne pravne varnosti oz. možnosti sodelovanja v postopku določanja vrednosti nepremičninam in da vsebine, ki bi morale biti urejene z zakonom, prepušča podzakonskim aktom. Novi predlog zakona lastnikom prinaša možnost ugovora pripisani vrednosti nepremičnine in uveljavljanje posebnih okoliščin, ki jih z modeli vrednotenja ni mogoče zajeti, je dejala. Zakon naj bi po pričakovanjih ministrice v državnem zboru po rednem postopku sprejeli do konca leta, kar pa bo šele prvi korak v postopku posodobitve sistema množičnega vrednotenja nepremičnin. Kot je poudarila, bo treba v nadaljevanju še izvesti novo vrednotenje, predvsem pa veliko storiti pri urejanju podatkov v evidencah.

V predlaganem zakonu o množičnem vrednotenju nepremičnin je predvidena nadgraditev postopka sodelovanja lastnikov in občin v fazi oblikovanja modelov vrednotenja, lastniki pa bodo lahko vplivali tudi na pripis vrednosti posamezni nepremičnini. Zakon bo namreč omogočal ustrezno znižanje ali zvišanje vrednosti ob upoštevanju dokazanih posebnih okoliščin, kot so posebej ugodna ali neugodna mikrolokacija, nestandardna kakovost in poškodbe nepremičnine. V vladi poudarjajo, da se posplošena vrednost nepremičnin ne uporablja samo za davčni namen, ampak tudi za številne druge namene, kot so na primer socialni transferji, zato je treba zagotoviti, da bo v veljavi zakon, ki bo ustaven, da bo zagotovil točne podatke v sistemu vrednotenja in transparentnost trga nepremičnin ter lastnikom nudil ustrezno pravno varnost.