Folklorna skupina Mladi glas Planika iz Toronta z ansamblom Saša Avsenika na vrtu Avsenikove gostilne po skupnem nastopu

Mladi glas plesal pri Avseniku

Folklorna skupina Mladi glas Planika iz Toronta je v petek po taktih ansambla Saša Avsenika plesala v Begunjah

Begunje – V petek, 14. julija, zvečer je bil pod Avsenikovo marelo v Begunjah zanimiv plesno-glasbeni dogodek. Po taktih ansambla Saša Avsenika so plesali člani folklorne skupine Mladi glas Planika iz Toronta v Kanadi. Začetek sodelovanja Avsenikovih glasbenikov in slovenskih plesalcev iz Kanade sega sedem let nazaj, ko je Mladi glas nastopal na srečanju Slovencev iz zamejstva in izseljenstva v Dolenjskih Toplicah, kjer so svojo dejavnost predstavljali tudi Avsenikovi. Beseda je dala besedo in čez nekaj dni je bil Mladi glas povabljen v Begunje, kjer sta jih pozdravila in pogostila tudi pokojna Brigita in Slavko Avsenik. Leta 2014, ko je ansambel Saša Avsenika gostoval v Torontu, so se znova srečali in dogovorili, da pri naslednjem obisku Slovenije Mladi glas obišče tudi Begunje. To se je v petek zgodilo. Še več. Sašo Avsenik je povabil plesalke in plesalce iz Toronta, da poleg samostojnih nastopov z naslovom Od Kanade do Slovenije z ljubeznijo sodelujejo z njimi na koncertih, ki jih imajo te dni po Sloveniji. Mladi glas je plesna skupina, ki po posebni koreografiji pleše po taktih Avsenikovih viž. Kaj boljšega od tega si ne moremo želeti, sta v petek pri Avseniku povedali predstavnici Mladega glasu iz Toronta Nancy Grdadolnik-Kajin in Magdalena Simrajh-Razpotnik, obe rojeni v slovenskih družinah v Kanadi oziroma v Združenih državah Amerike.

Mladi glas Planika je bil kot del slovenskega društva v Torontu ustanovljen leta 1947, leta 1974 pa je začel delovati samostojno. V različnih generacijah je doslej plesalo več kot sto plesalk in plesalcev, ki niso pozabili drug drugega, ampak ostajajo še naprej prijatelji in se srečujejo. »Prav prijateljstvo in družabnost skušamo negovati tudi pri mladih, ki plešejo sedaj. Nekateri znajo slovensko, drugi bolj malo, vendar se zanimajo, kaj pomeni posamezna slovenska beseda, in so navdušeni nad Slovenijo, ko jo obiščemo. Tokrat smo tukaj že petič,« je povedala Nancy in se pohvalila, da enostavnejše dele narodne noše znajo sešiti kar sami, druge pa naročijo v Sloveniji. Ponosni so, da njihovo delo cenijo tudi v Sloveniji. Leta 2012 so prejeli priznanje Javnega sklada za kulturne dejavnosti Slovenije.