Gorenjski turistični kraji v teh dneh pokajo po šivih. / Foto: Gorazd Kavčič

Na Gorenjskem težko do proste sobe

V gorenjskih turističnih krajih so že lani govorili o rekordni poletni sezoni, a kot kaže, bodo lanske rezultate letos še presegli.

Kranj – Gorenjski turistični kraji v teh dneh pokajo po šivih. Ponekod so turisti skoraj povsem zapolnili namestitvene zmogljivosti, veliko pa je tudi enodnevnih obiskovalcev, kar dajejo slutiti polna parkirišča.

Naključni obiskovalci ta čas na Bledu težko računajo, da bodo prišli do proste sobe, saj so polni tako hoteli kot zasebne sobe. »V hotelih imajo ta čas za petino več gostov kot v enakem obdobju lani,« je pojasnil vršilec dolžnosti direktorja Turizma Bled Matjaž Berčon. Medtem ko je v predsezoni tudi veliko gostov iz bolj oddaljenih dežel, pa v glavni sezoni po Berčonovih besedah prevladujejo gostje iz Sred­nje Evrope. Največ je Avstrijcev, Madžarov in Čehov, sledijo gostje iz Italije in Velike Britanije. Enodnevne obiskovalce privablja tudi množica prireditev, ki zaznamujejo poletje na Bledu. Po Festivalu Bled se bo prihodnji teden začel festival Okarina, že ta konec tedna pa bodo blejsko promenado oživili Blejski dnevi. Na platnu ob jezeru bodo obiskovalci prihodnji teden lahko spremljali tudi premierno predvajanje filma o blejskem izumitelju Petru Florjančiču.

Tudi Kranjska Gora na vrhuncu poletne sezone poka po šivih. Vsi hoteli so tako rekoč polno zasedeni, kot kaže glede na rezervacije, bo tako še vse do sredine avgusta, je povedal direktor Turizma Kranjska Gora Blaž Veber. Nekaj namestitev je vseeno še mogoče dobiti pri zasebnih ponudnikih sob in apartmajev, sicer pa se tako kot že nekaj let doslej med poletnimi počitnicami ne morejo pritoževati nad slabim obiskom. Veliko, predvsem ob koncih tedna, je tudi dnevnih obiskovalcev. Zanje in za stacionarne goste so tudi letos pripravili številne prireditve, tako v Kranjski Gori kot tudi v Mojstrani in drugih okoliških krajih.

Vse kaže na rekordno sezono

V Bohinju so z dosedanjimi turističnimi rezultati zelo zadovoljni, dobri pa so tudi obeti za glavno poletno sezono. Kot je dejal Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj, so zimo zaključili z okoli 16 odstotkov manjšim deležem nočitev, na kar je po januarskem požaru močno vplival izpad nočitev v hotelu Jezero, vendar so že aprila za kar 76 odstotkov presegli dolgoletno povprečje nočitev. »Maj in junij sta bila za okoli 15 odstotkov boljša kot primerljiva lanska meseca, v juliju in avgustu pa smo že lani pokali po šivih, tako da tu letos ni velike možnosti za porast. Ob vseh teh rezultatih je treba razmisliti o cenovni politiki, torej o tem, ali lahko izboljšamo ponudbo in potem dvignemo ceno, pa tudi o poletnem pritisku na ključne znamenitosti v Triglavskem narodnem parku,« je dejal Klemen Langus in dodal, da se podaljšuje tudi povprečna doba bivanja, ki je sedaj nekaj več kot tri dni. Na to kaže tudi prodaja kartic Gost Bohinja, kjer je spodbudno, da je med prodanimi okoli trideset odstotkov desetdnevnih kartic. Med obiskovalci močno raste število čeških gostov, ki so prehiteli Angleže, narašča tudi število madžarskih, belgijskih in nizozemskih gostov, sicer pa so po številu še vedno na prvem mestu domači, slovenski gostje. Zelo zadovoljni so tudi z izvajanjem plovbnega režima, pristanišče Pod skalco je povsem polno kljub širitvi z dodatnimi privezi. Nedavni nadzor je pokazal, da je 65 odstotkov plovil na jezeru imelo dovolilnice za plovbo oziroma za uporabo vstopno-izstopnih mest; preostale, predvsem tujce, ki niso bili seznanjeni s plovbnim režimom, so na to opozorili.

Veliko povpraševanje po vodenjih

Po lanskem uspešnem letu se tudi letos za gorenjsko prestolnico nadaljujejo odlični turistični trendi. V Kranju namreč še vedno raste število prihodov turistov, ki je v bilo v prvih petih mesecih letošnjega leta za 27 odstotkov višje kot preteklo leto. Rast števila prenočitev je bila s 15 odstotki med najvišjimi v Sloveniji. Več kot devetdeset odstotkov turistov je tudi letos prišlo iz tujine, tako da ni čudno, da gostinci zadnje čase skoraj več govorijo v angleščini kot slovenščini.

»Pri Zavodu za turizem in kulturo Kranj se je najbolj povečalo povpraševanje po turističnih vodenjih, saj smo v prvem polletju letošnjega leta na vodene oglede mesta prepeljali več kot štiri tisoč obiskovalcev, kar je trideset odstotkov več kot v enakem obdobju lani,« pravi direktor Zavoda za turizem in kulturo Tomaž Štefe in dodaja, da bo na primer ta konec tedna, ko bo v Kranju tradicionalni Kranfest, zasedenih okoli devetdeset odstotkov kranjskih turističnih kapacitet, še vedno pa je v nekaterih hotelih in prenočiščih mogoče dobiti kakšno prosto sobo. Če obiskovalci potrebujejo pomoč pri rezervaciji namestitev, se lahko obrnejo tudi na TIC, ki deluje v okviru Zavoda za turizem in kulturo Kranj.