Deset let kasneje

Prodaja družbe Merkur trgovina, naslednice nekdanjega nakelskega veletrgovca Merkurja, ameriškemu investicijskemu skladu pomeni konec sage, ki se je pred desetimi leti začela z velikopoteznim menedžerskim prevzemom. Ta se žal danes izrisuje kot neuspel eksperiment, za katerim je ostala ogromna finančna luknja.

Na prevzemno pot se je 67 vodilnih menedžerjev Merkurja pod vodstvom tedanjega predsednika uprave Bineta Kordeža podalo poleti 2007, ko so ustanovili družbo Merfin, in jeseni v konzorciju z Banko Koper, Savo, Interfinom Naložbe ter zagrebško Euro-Veneto objavili prevzemno namero, kmalu zatem pa še ponudbo za prevzem. Ta je uspela, saj so lastništvo do konca leta povečali na 98,44 odstotka, že januarja 2008 so iz lastništva Merkurja izrinili male delničarje, konzorcij pa je s tem postal 100-odstotni lastnik nakelske družbe. Že nekaj mesecev kasneje je Merfin postal večinski lastnik Merkurja.

To so bili časi visoke konjunkture, na kateri je jahalo slovensko gospodarstvo in z njim tudi Skupina Merkur, tedaj pol milijarde vreden trgovski kolos s štiri tisoč zaposlenimi in z milijardo evrov prihodkov. Približno dve tretjini so jih ustvarili v diviziji Merkur. Bili so tudi časi, ko je Kordež užival velik ugled. Užival ga je med gospodarstveniki, ki so mu leta 2003 podelili nagrado GZS za izjemne gospodarske dosežke in ga razglasili za menedžerja leta 2007. Bil je spoštovan med bankirji, ki so bili polni denarja in so prostodušno financirali do tedaj največji menedžerski prevzem pri nas. Vodilni naj bi ne nazadnje tedaj za prevzem najeli kar za okoli 350 milijonov evrov posojil, ki so jih deloma zavarovali tudi z lastnim premoženjem. In najbrž Kordež prevzema ne bi mogel izpeljati, če ne bil bil vsaj nemoteč tudi za tedanjo vladajočo politično nomenklaturo.

Že leta 2009 se Merfin finančno izčrpa, z njim se tudi zaradi gospodarske krize začne potapljati še Merkur. Iz finančnega blata se sicer skuša Kordež na vse pretege izkopati, a pri tem je, kot je kasneje sam priznal s sklenitvijo sporazuma s tožilstvom, večkrat prestopil meje zakonitega, za kar je bil januarja 2016 obsojen na sedem let in pol zapora. Že prej, novembra 2014, so Merkur, ki se mu je nabralo za pol milijarde evrov dolga, poslali v stečaj, na njegovem pogorišču pa sta zrasli novi družbi Merkur trgovina in Merkur nepremičnine. Prvo, ki opravlja osnovno trgovsko dejavnost, so prejšnji teden prodali za slabih 29 milijonov evrov. Več se ni dalo iztržiti, sta ugotovila tako stečajna upraviteljica Simona Goriup kot kranjsko okrožno sodišče, ki je prodajo potrdilo.