V klekljanju se je pomerilo 51 klekljaric in dva klekljarja. / Foto: Gorazd Kavčič

Ob čipkah tudi kanglice

Čipkarski dnevi so v petih dneh v Železnike privabili kar okoli štiri tisoč obiskovalcev. Kot običajno jih je bilo največ na zadnji dan, v nedeljo, ko so pripravili tudi klekljarsko tekmovanje in sprevod.

Železniki – Železniki so bili minuli teden v znamenju 55. Čipkarskih dnevov, ki so vrhunec dosegli v nedeljo. Pester program in ne previsoke poletne temperature so poskrbeli, da je bil zadnji dan najstarejše etnološke prireditve v Selški dolini obiskan kot že dolgo ne. K še boljšemu vzdušju je v popoldanskih urah prispeval klekljarski sprevod, v katerem so od Češnjice do plavža poleg klekljaric krenili pihalna orkestra iz Železnikov in pobratene Lepoglave skupaj z mažoretkami, narodne noše, konjske vprege, starodobni kolesarji ..., vrhunec dogajanja pa je bilo tudi letos vseslovensko klekljarsko tekmovanje.

Letos je klekeljne vihtelo 51 klekljaric in dva klekljarja. Med odraslimi je slavila Anica Lapanja iz Šebrelja, v kategorijah mlajših in starejših učencev pa sta bila najboljša Tina Žgavc in Benjamin Jamšek iz Čipkarske šole Idrija, oddelek Črni Vrh. Med najboljše sta se prebili tudi učenki Čipkarske šole Železniki: Glorija Mlinar je bila druga med mlajšimi otroki, Agata Štraus pa tretja v kategoriji starejših učencev.

Dogajanje pred plavžem, kjer se je trlo obiskovalcev, so zaznamovali tudi živahen sejemski utrip in predstavitve starih obrti, kot sta pletenje košar in predpražnikov iz koruznega ličja. Obiskovalci so se z zanimanjem odpravili tudi v muzej in njegovo galerijo, kjer so svoje mojstrovine razstavile domače in lepoglavske klekljarice. Čipke so lahko občudovali še v kulturnem domu in na oknih hiš v starem delu mesta, precej pozornosti pa je bila deležna tudi razstava kanglic v Špendalovi hiši, ki v Železnikih zavzemajo posebno mesto. »Zelo je zanimiva. Nisem vedela, da so Železnikarji včasih imeli vzdevek Kangl'ce. Še dobro se spomnim, kako smo hodili z njimi po mleko, kako sem staršem, ko so na primer delali v gozdu, v njih nosila malico pa tudi delavci so z njimi nosili malico v tovarne,« je dejala Lojzka Mrgole iz Cerkelj, sicer vodja tamkajšnje klekljarske skupine Lastovke. Na Čipkarske dneve v Železnike prihaja redno, kot pravi, vedno dobi nove ideje za klekljanje in sreča znane obraze.

Razstave so bile lepo obiskane že v soboto, ko so v Boncljevi hiši pripravili tudi mednarodno konferenco, na kateri so se posvetili ne le klekljarski, ampak tudi drugim dediščinam. Omeniti velja še posebnost sobotnega večera: tenorist Janez Lotrič je vsako polno uro zapel pesem Nočni čuvaj. V petek so se klekljarice odpravile na ekskurzijo v Idrijo, v četrtek je Čipkarska šola Železniki pripravila dogodek Klekljamo malo drugače, petdnevno dogajanje pa se je začelo v sredo s posvetom Klekljanje – ekonomski in neekonomski kapital Selške doline.

»Zelo smo zadovoljni tako s potekom kot tudi z obiskom Čipkarskih dnevov. Ocenjujemo, da je dogodke obiskalo okoli štiri tisoč ljudi, kar je za turistično društvo in občino izrednega pomena in nam daje zagon za nadaljnje delo,« je črto pod 55. Čipkarske dneve potegnil predsednik Turističnega društva Železniki Tomaž Weiffenbach. Poudaril je še, da so jim izvedbo bogatejšega programa, ki so mu dodali predavanja in okrogle mize o dediščini, omogočila sredstva, ki jih je Občina Železniki pridobila na evropskem razpisu.