S slovesnostjo pred spomenikom ubitim vaščanom se v Gradišču vsako leto spomnijo dogodkov iz leta 1942.

Spomin na vaško tragedijo

V vasi Gradišče v Tuhinjski dolini so se krajani v soboto tako kot vsako leto doslej spomnili krvavega dogodka iz leta 1942, ko so Nemci pobili moške vaščane, ženske in otroke izselili, vas pa požgali.

Gradišče v Tuhinju – Osmi julij so si krajani vasi Gradišče v krajevni skupnosti Šmartno v Tuhinju že pred leti izbrali za svoj krajevni praznik, te dni pa mineva tudi 55 let od postavitve spomenika, ob katerem se je v soboto tudi odvila slovesnost v spomin na vaščane, ki so življenje izgubili v 2. svetovni vojni. Vas Gradišče je bila pomembno oporišče Kamniškega bataljona, kjer so vaščani negovali ranjene partizane, Nemci pa so se nad njimi maščevali 8. julija 1942. Ob tretji uri zjutraj so vas obkolili. Ženske in otroke so pozvali, naj se pripravijo na selitev, moške pa pripeljali pred Koritnikovo hišo. Osem, najmlajši je imel šestnajst let, so jih obsodili na smrt. Pognali so jih v bližnji Vačilarjev skedenj, jih postrelili v noge, nato pa skedenj, skupaj z njimi, zažgali. Isti dan so pri Homarjevi domačiji ustrelili še štiri moške. Vas so požgali, ženske in otroke pa odpeljali v nemško taborišče.

»Žal to ni edino obeležje v naši krajevni skupnosti. Več kot deset jih je postavljenih na krajih, kjer so ugašala človeška življenja. Druga svetovna vojna je v Gradišču vzela 23 življenj, v ostalih vaseh Krajevne skupnosti Šmartno pa še šestdeset. Visok davek, ki so ga morali plačati naši kraji. A vse zaradi ljubezni do domače zemlje in maternega jezika,« je v svojem nagovoru med drugim povedal kamniški podžupan Igor Žavbi.

V kulturnem programu so sodelovali Ljudski pevci iz Tuhinjske doline, harmonikar Nejc Pirš, predstavniki Kulturno-umetniškega društva Ivan Cankar Šmartno in Miro Potočnik, član Kulturno-zgodovinskega društva Triglav.