Za samostojnost porodnišnice

Kranj – Več kot sedem tisoč prebivalk in prebivalcev širšega območja Kranja in župani enajstih gorenjskih občin, katerih občanke so najpogosteje uporabnice Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo v Kranju, so podpisali peticijo za ohranitev zdravstvenih programov, ki jih izvaja Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo (BGP) v Kranju.

Vlada RS in Ministrstvo za zdravje sicer še pred poletnim dopustom iščeta rešitev finančnih težav kranjske bolnišnice s pripojitvijo k jeseniški bolnišnici.

»Prav dostopnost do zdravstvenih storitev, varnost in kakovost obravnave žensk in novorojenčkov so vrednote, ki jih podpornikom ohranitve ginekoloških storitev in porodnišnice v Kranju ne more in ne sme nihče vzeti, še posebno ne brez ustreznih analiz in strokovnih podlag. Pomemben del zahtev je tudi zagotovitev ustreznega sistemskega financiranja te specializirane ustanove,« pravi kranjski župan Boštjan Trilar in dodaja, da s pripojitvijo BGP Kranj k Splošni bolnišnici Jesenice in skupnim vodstvom v Kranju upravičeno pričakuje opuščanje programov, ki prinašajo izgubo, kar je s pogleda javnega zdravstva nedopustno. »BGP Kranj obravnava ženske celostno, na visokem strokovnem nivoju, kot si tudi zaslužijo. Ključne so dostopnost zdravstvenih storitev, varnost in kakovost. Že sedaj BGP Kranj v bolnišnici opravi približno dva tisoč večjih in manjših ginekoloških posegov in tisoč petsto porodov na leto,« poudarja svetnik Mestne občine Kranj Gorazd Copek, ki je na majski seji dal pobudo za podpisovanje peticije.