Ernesta Koprivc / Foto: Tina Dokl

Turistom ni mar za meje

Za direktorico Zavoda za turizem Preddvor so pred kratkim imenovali Ernesto Koprivc, prej vodjo TIC v Kranju. Njen prvi mesec na tem položaju še mineva v znamenju spoznavanja Preddvora kot obetavne turistične destinacije.

Kakšno je bilo vaše prvo srečanje s Preddvorom, odkar ste direktorica tukajšnjega zavoda za turizem?

»To je bil dogodek ob občinskem prazniku 1. in 2. julija. Prišla sem si ogledat, kako je takšno praznovanje videti v Preddvoru. Moja predhodnica Mirjam Pavlič me je ob tem seznanila s tukajšnjim dogajanjem, opravili sva primopredajo, in ko bodo mimo vse potrebne formalnosti, se delo lahko začne. Za začetek mi je najpomembneje, da se povežem z ljudmi z različnih področij in da pri njih pridobim zaupanje, kar je na podeželju še posebej pomembno.«

Kakšen je sicer vaš prvi vtis o Preddvoru?

»Super. V prihodnje nameravam obiskati vse kraje v občini in predstavnike turističnih in ostalih društev (močno me je prevzelo, koliko jih deluje v občini Preddvor) ter v sodelovanju z njimi narediti celovit pregled vseh ponudnikov v teh krajih. Sledil bo dogovor glede novih dogodkov in načinov, kako promovirati turistično destinacijo. Posodobili bomo tudi spletno stran, na kateri se bodo imeli priložnost predstaviti vsi deležniki, ki so povezani s turizmom, saj je za zdaj ponudba precej razpršena oz. je ni. Turistično informacijski center (TIC) pa bomo prostorsko prevetrili.«

Kje vidite razliko med podeželskim in mestnim turizmom, s slednjim imate izkušnje iz svoje prejšnje službe v Kranju?

»Za podeželski turizem je značilno geslo 'aktivno, zeleno, zdravo', kar je tudi moto Slovenske turistične organizacije. Podeželski turizem se od mestnega razlikuje predvsem po doživljajih v naravi, po naboru raznolike ponudbe, ki se lažje poveže v neko celoto, destinacija naj bi dihala kot eno. Vsekakor pa bi se dalo Preddvor z okolico povezati z bližnjimi mesti, kot je recimo Kranj. Dobra navezava je tudi z Jezerskim in naprej z Avstrijo, kjer imajo že razvit kolesarski turizem. Na podeželju velja izkoristiti naravo in dejavnosti v njej, denimo kolesarjenje, planinarjenje, ribolov ..., v bližnjem mestu pa lahko turist užije mestni vrvež ter tako izkusi celoten nabor doživljajev.«

Kje vidite ključen turistični potencial Preddvora?

»Jezero Črnava je jedro, kjer bi lahko v večji meri razvijali turizem. Sedaj ni dovolj izkoriščeno, kar zame predstavlja velik izziv, in v to jabolko nameravam v prihodnje res zagristi. Tudi grad s svojim izjemnim parkom ponuja priložnosti, treba mu je dati vsebino. Preddvor je izjemen po svojih najdiščih starih Slovanov, ki bi jih lahko vključili v kulturno in turistično ponudbo kraja. V turistično zgodbo bi lahko povezali tudi tukajšnje rokodelske veščine, denimo pletenje košar. Okolica ponuja mnogo priložnosti za planinarjenje, pohodništvo, kolesarjenje, plezanje, hlajenje ob jezeru Črnava ali v reki Kokri ...«

Kaj bi nam ponudili kot turistom, ki denimo obiščemo Preddvor za konec tedna?

»Najprej bi vas vprašala, kaj vas sploh zanima. Če ste turist, ki si želi rekreativnih pohodov, povezanih z ogledi tukajšnje kulturne dediščine, bi vam svetovala pot na Sv. Jakob z znamenito cerkvico. Na poti se lahko ustavite na gradu Turn, kjer je ustvarjala Josipina Turnograjska, in si ogledate njeno spominsko sobo. Lahko se osvežite v jezeru Črnava, v bližini lahko obiščete gozdno učno pot. V našem TIC-u si lahko izposodite navadno ali električno kolo in se podate v dolino Kokre, kjer si ob stari žagi lahko privoščite piknik. Pot lahko nadaljujete na Jezersko, s kolesom greste lahko tudi okoli Brda, četudi je to že zunaj meja občine. Toda turistom za meje občin ali regij ni mar, zanimajo jih različna doživetja, ki jih lahko ponujajo kraji. Pri kulinaričnih doživetjih turistom predlagamo naše štiri največje ponudnike: penzion Zaplata ter gostilne Majč, Bizjak in Seljak, za malo drugačno ponudbo pa turistične kmetije z domačo hrano. Možnosti za doživetja pa je tu še veliko.«