Medved je letos v Kokri povzročil nekaj škode na manjšem čebelnjaku.

Medvedje za zdaj še mirujejo

Po oceni Zavoda za gozdove Slovenije je na Gorenjskem deset medvedov, ki pa letos, za razliko od prejšnjih let, doslej še niso povzročili večje škode.

V lovišču Selca so zaznali tudi prisotnost volka, v loviščih Selca in Železniki pa prisotnost risa.

Bled, Kranj – Izkušnje preteklih let kažejo, da medvedje na Gorenjskem v spomladanskem času iščejo »sladkobo« v čebelnjakih, potlej, ko se na planinskih pašnikih začne paša, pa napadajo tudi goveda in drobnico. »Letos na Zgornjem Gorenjskem še niso povzročili nobene škode, v dosedanji praksi tega ne pomnim,« je dejal Blaž Černe, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v blejski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije, in dodal, da je k temu verjetno prispeval tudi odstrel problematičnega medveda na primorski strani zelo blizu bohinjske planine Suha – medveda, ki naj bi v zadnjih petih letih na območju bohinjskih gora pokončal okrog dvajset goved in še več glav drobnice. O ugodni sliki poročajo tudi s Spodnje Gorenjske. Kot je povedal Miran Hafner, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v kranjski območni enoti zavoda za gozdove, so medveda sledili v Kokri, sicer pa naj bi letos januarja in februarja na območju Sovodnja povzročil škodo na silaži. Spomladi so ga dvakrat opazili v lovišču Škofja Loka, vendar škode ni povzročil.

V zavodu za gozdove vsako leto na podlagi opažanj in drugih znakov ocenijo število medvedov. Iz ocene, ki so jo izdelali v sodelovanju z lovskimi organizacijami, je razvidno, da naj bi bilo v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju v času med 6. februarjem in 5. majem deset različnih medvedov. »Od leta 2001, odkar organizirano spremljamo številčnost medvedov, je bilo v letošnjem spomladanskem obdobju ugotovljeno eno najvišjih števil prisotnosti rjavega medveda na Gorenjskem,« so v zavodu zapisali v oceno številčnosti in dodali, da je v zadnjih letih vse pogostejše pojavljanje večjih medvedov in medvedk z mladiči. Najmanj osem medvedov naj bi bilo v opazovanem obdobju na območju Jelovice in Spodnjih Bohinjskih gora in najmanj trije na območju Poljanske doline in Dolomitov, pri tem pa je verjetno, da se kateri od teh medvedov pojavlja na obeh območjih. Na območju Jelovice in Spodnjih Bohinjskih gora naj bi prisotnost medveda zaznali v loviščih Stara Fužina, Bohinjska Bistrica, Nomenj - Gorjuše, Selca, Sorica, Železniki, Jošt - Kranj, Kropa in Triglav, na območju Poljanske doline in Dolomitov pa v loviščih Gorenja vas, Poljane, Škofja Loka in Žiri, kjer naj bi se zadrževal tudi medved, za katerega je bilo lani izdano dovoljenje za izredni odstrel, a ni bil uplenjen.