Sodobna tehnologija otrokom in mladostnikom nastavlja tudi pasti (slika je simbolična). / Foto: Tina Dokl

Nevarne pasti spletnih iger

Zaradi spletnih iger, ki spodbujajo samopoškodovalno vedenje, je pred počitnicami šolsko ministrstvo vodstvom šol poslalo okrožnico z izhodišči, kako ravnati. Spletna igra Sinji kit spodbuja celo k samomoru.

Šenčur – Ministrstvo za izobraževanje v okrožnici povzema sporočilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Generalne policijske uprave, ki so pojav nevarnih internetnih iger zaznali v medijih. Igrice, ki pri otrocih in mladostnikih spodbujajo nasilno in samopoškodovalno vedenje, v skrajnih primerih celo samomor, imajo lahko negativni vpliv zlasti na bolj ranljive med njimi. Opozarjajo na igro Sinji (ali Modri) kit, ki se je lani pojavila v Rusiji in dosegla tudi druge države, sedaj tudi Slovenijo. V njej igralci, ki se vključijo v igro, 50 dni dobivajo navodila, kaj morajo vsak dan početi in svoja dejanja tudi posneti. »Navodila so različna, od tega, da se morajo prepirati s starši, vstajati ob zgodnji nočni uri, gledati grozljivke, do samopoškodovalnega vedenja, končna naloga igre pa zapoveduje, da si igralec vzame življenje. Igralci, ki želijo z igro prenehati, so deležni groženj, da jih bodo izsledili in poškodovali njih ali člane njihove družine. Poleg tega igralce spodbujajo, da igro razširjajo preko socialnih omrežij in druge vabijo k sodelovanju,« v strokovnih izhodiščih glede spornih internetnih iger sporoča ministrstvo osnovnim in srednjim šolam.

Igra je prisotna in poznana tudi med otroki in mladostniki v Sloveniji, zato naj bi bili v šolah na to pozorni in o tem obvestijo tudi starše. »Zelo pomemben vidik je, da vemo, kaj otroci in mladostniki počnejo na spletu in kakšna je varna uporaba spleta (časovno omejena, nameščeni požarni zid in antivirusni program, pogovor o neprimernem obnašanju na spletu, o neprimernih vsebinah) in da se ohranja zaupanje med otroki in starši,« navajajo v sporočilu. Objavljajo tudi povezave k ostalim informacijam, vire pomoči in izhodišča za pogovor o neprimernih spletnih vsebinah. Ravnateljica Osnovne šole Šenčur Majda Vehovec je zadnji dan šolskega leta prav tako prejela omenjeno okrožnico, se o vsebini posvetovala s sodelavci in obvestila tudi starše. »Sodobna tehnologija pomeni veliko prednost, hkrati pa nam nastavlja pasti, na katere pogosto opozarjamo. O varni rabi interneta se pogovarjamo z učenci, prirejamo tudi tovrstna predavanja za starše. Želeli bi si, da bi bil odziv staršev večji,« je o tem povedala Majda Vehovec. »Ne le otroci, tudi njihovi starši se premalo zavedajo, da sodobna tehnologija, ki jo danes otroci bolje obvladajo kot odrasli, lahko prinaša tudi nevarnosti. Otroci in mladostniki so zelo dojemljivi in občutljivi, nekateri pa še posebej ranljivi, zato moramo biti na take pojave pozorni.« Najenostavneje je, da starši dopuščajo otrokom več ur ukvarjanja z računalnikom, tablico ali pametnim telefonom, potem je pred njimi več ur mir. Toda dražljaji, ki tako prihajajo do otrok, so lahko škodljivi. Da jih od njih odtegnemo, pa je potrebne veliko energije, da vzbudimo pri mladih zanimanje za druge dejavnosti. Vehovčeva predvsem poudarja pomembnost socialnih stikov, medsebojnega druženja med vrstniki.