Tanja Ahačič v družbi Šentančka

Šentanček ušel iz rudnika

... v knjigo. Tanja Ahačič je avtorica še čisto sveže slikanice Šentanček, ki jo lepo dopolnjujejo ilustracije Tinke Mesec Tomazin. Šentanček bo šel z novim šolskim letom med vse tržiške prvošolce kot darilo Knjižnice dr. Toneta Pretnarja Tržič.

Tržič – V teh dneh v rokah držimo Šentančka, slikanico, ki jo je založila in izdala Knjižnica dr. Toneta Pretnarja. Pokukajmo v vsebino: Babica reče vnuku, da je kot živo srebro, in zdaj morata babica in dedek ta izraz pojasniti vnukoma Tončku in Ani. Od termometrov, amalgamskih plombic pridejo do rude cinabarita in do Šentanskega rudnika. Razlago dopolnijo z izletom, obiščejo rudnik, se srečajo s škratom Šentančkom (in netopirjem, ki prestraši Ano), gredo do Tominčevega slapu v Podljubelju in zvedo še za žalik žene, ki so nekdaj domovale tam in pomagale ljudem. »Obstaja resnična pot po Šentanski dolini, ki sem ji dodala elemente domišljije, ki jih črpam iz tradicije in zgodb, ki so si jih nekoč pripovedovali in za katere se mi zdi, da so danes premalo žive. Da pa otroku, staremu šest, sedem let približaš knjigo, morajo biti v njej ilustracije, ki nadgradijo besedilo,« je povedala avtorica Tanja Ahačič, ki se je že pri svojih prejšnjih delih za otroke odlično ujela z ilustratorko Tinko Mesec Tomazin.

Šentanček v zakladnici domoznanstva

Tanja Ahačič je upokojena učiteljica slovenščine, poučevala je generacije učencev v OŠ Bistrica pri Tržiču. Za svoje pisateljevanje pravi, da je imela dolgo vajeniško dobo, v kateri se je učila, kako bo stopila v tretje življenjsko obdobje. Nekaj »vaje« je že imela s pisanjem besedil za tedensko otroško oddajo na lokalnem radiu in to prijateljstvo je trajalo več kot šest let. S slikanico za otroke Desetnica je pred nekaj leti sodelovala na mednarodnem natečaju za najboljšo otroško in mladinsko knjigo v Avstriji v konkurenci skoraj dvesto del in zanjo prejela posebno omembo žirije. Izpod njenega peresa sta nastali še dve zgodbi: Besednica in v lanskem letu Popotnica, ki mlado družino popelje po Tržiču in okolici. Vse omenjene naslove je podprla Knjižnica dr. Toneta Pretnarja, kot je pojasnila direktorica Marinka Kenk Tomazin: »Velika naloga knjižnice je, da spodbujamo k branju. Za najmlajše vodimo projekt S knjigo do branja in znanja. V ta namen pripravimo slikanico tržiške avtorice, začeli smo ravno z Desetnico, pri prvošolcih pa uro knjižne in knjižnične vzgoje; takrat prejmejo vsi prvošolci knjigo za darilo kot začetek oz. dopolnitev osebne knjižne zbirke. V novem šolskem letu bodo prvošolci prejeli Šentančka.« Obe zadnji deli Ahačičeve, Popotnica in Šentanček, sta posebno dragoceni, ker sta tako domoznanski, naloga knjižnice pa je, da zbira in hrani tudi tovrstna gradiva.

Tinka že od malega doma v zgodbah

Tinka Mesec Tomazin, ki izhaja iz Sebenj pri Tržiču, je na likovni akademiji diplomirala iz vizualnih komunikacij. Dela na področju grafičnega oblikovanja, njen osebnostni izziv pa ostaja risanje. Že od malega je doma v zgodbah, knjigah in v risanju. Zanjo velja, da ima izreden občutek, da dojame podrobnosti besedila, potegne iz njega detajle, ki jih potem ilustrira.

Slikanici Šentanček je dodan slovarček Za zakajčke in radovednice, da mladi bralci novo usvojenih besed in njihovega pomena (npr. cinabarit, balvan ...) ne pozabijo. In kakšen izziv je pisati za otroke, še pove Tanja Ahačič: »Do otroka moraš biti iskren, brez sprenevedanja in ne preveč vzgójen.«