Ameriški kupec naj bi se resno zanimal tudi za nakup trgovskih centrov, ki jih Merkur trgovina najema za svojo dejavnost. / Foto: Tina Dokl

Ameriški sklad kupil Merkur

Prodajo Merkur trgovine ameriškemu skladu HPS Investments Partners za 28,56 milijona evrov je že potrdilo tudi kranjsko okrožno sodišče.

Naklo – Kupec nakelske družbe Merkur trgovina, ki po izločitvi zdravega jedra nadaljuje trgovsko dejavnost starega Merkurja, ki je v stečaju od novembra 2014, je ameriški investicijski sklad HPS Investment Partners. Stečajna upraviteljica Merkurja Simona Go­riup je namreč v torek z ameriškim skladom, ki je za namen nakupa ustanovil družbo Mercury Holdings Sarl s sedežem v Luksemburgu, podpisala pogodbo o prodaji 100-odstotnega deleža družbe Merkur trgovina za 28,56 milijona evrov, kar je deset tisoč evrov več, kot je bila izklicna cena v prvem poskusu prodaje. Kupec, HPS Investment Partners iz New Yorka, je investicijska družba, ki se osredotoča na bolj tvegane naložbe, upravlja pa približno 39 milijard dolarjev premoženja, piše na njihovi spletni strani.

Po oceni Goriupove je prodaja, ki jo je predvčerajšnjim že potrdilo tudi Okrožno sodišče v Kranju, pred katerim poteka stečajni postopek Merkurja, uspešna. Tudi sodišče je presodilo, da ob upoštevanju števila ponudnikov, ponujenih cen in poteka pogajanj z njimi za prodajo Merkurja trgovine ni mogoče doseči višje cene.

Stečajna upraviteljica je v tokratnem prodajnem postopku prejela štiri zavezujoče ponudbe, potem ko se je prvi poskus prodaje po izhodiščni ceni 28,55 milijona evrov 16. januarja končal brez ene same prispele ponudbe. Za nakup so se tedaj resno zanimali v hrvaškem trgovcu s tehničnim blagom Pevec, a so se iz prodajnega postopka umaknili, ker jim ni bil omogočen celovit skrben pregled poslovanja.

Prodaja Merkurja trgovine je potekala vzporedno s prodajo trinajstih Merkurjevih trgovskih centrov, ki jih ima družba Merkur trgovina v najemu in so v lasti družbe Heta Asset Resolution, slabe banke nekdanje avstrijske banke Hypo. Po poročanju časnika Delo naj bi se ameriški sklad HPS Investments Partners že dogovoril za nakup teh trgovskih centrov po ceni 49 milijonov evrov, zelo resno pa naj bi se zanimal tudi za družbo Merkur nepremičnine, ki se je prav tako izločila iz starega Merkurja. Merkur nepremičnine imajo namreč v lasti tudi nekaj trgovskih centrov (tudi poslovno-skladiščni kompleks v Naklem ter trgovska centra na Primskovem v Kranju in Jesenicah), katerih najemnik je Merkur trgovina. Kdaj se bo začel postopek prodaje Merkurja nepremičnin, ki je v večinski lasti DUTB, lastnici pa sta še Heta in Gorenjska banka, ni znano.

Merkur trgovina je lani obseg prodaje povečala za tri odstotke. Ob več kot 212 milijonov evrov prihodkov od prodaje se je izrazito izboljšala donosnost poslovanja: dobiček iz poslovanja (EBIT), ki je v letu 2015 znašal 3,3 milijona evrov, je dosegel 7,2 milijona evrov, čisti dobiček pa je z 2,9 zrasel na 5,9 milijona evrov.

Ta teden se je začela tudi prodaja celotnega deleža trgovca hišne in zabavne elektronike ter bele tehnike Big Banga, na katerem imata ločitveno pravico upnika Banka Koper (na 45-odstotnem deležu) in DUTB (na 55-odstotnem deležu), ki sta želela Big Bang najprej prodati izvensodno, vendar prodaje nista realizirala. Oba se zdaj strinjata s predlogom stečajne upraviteljice Simone Goriup, da trgovsko podjetje poskusijo prodati z nezavezujočim zbiranjem ponudb na podlagi neposrednih pogajanj, s tem pa je soglašalo tudi kranjsko sodišče.