Skrbi jih požarna (ne)varnost

Največje pozornosti je bila na zadnji seji občinskega sveta v Škofji Loki deležna dodatno predlagana točka dnevnega reda o požarno-varnostni problematiki v škofjeloških podjetjih, ki uporabljajo ali hranijo nevarne snovi in odpadke.

Škofja Loka – Že na prejšnjo sejo so namreč pod vtisom ekološke nesreče v vrhniškem podjetju Kemis uvrstili zahtevo, da od škofjeloških podjetij pridobijo podatke, ali v proizvodnji uporabljajo nevarne snovi ali jih skladiščijo, na podlagi analize teh razmer naj bi izvedli tudi požarno vajo. 58 podjetjem so na osnovi sklepa občinskega sveta o tem poslali vprašalnik, na katerega je večina že odgovorila, med njimi pa ima požarne načrte samo 18 podjetij, je na tokratni seji poročal vodja Civilne zaščite v občini Nikolaj Kržišnik.

Do seje občinskega sveta pa podatkov niso posredovali iz podjetja Ekologija, ki na Trati predeluje nevarne odpadke in je bila v največji meri razlog za obravnavo te teme. Odgovore so obljubili do konca junija. Svetniki, ki so že septembra lani razpravljali o tem, ali podjetje Ekologija s svojimi odpadki sploh sodi v Škofjo Loko, so se tudi tokrat osredotočili predvsem nanj in znova ugotavljali, da so razmere za predelavo odpadkov tam neprimerne, da bi morala biti oprema vrhunska, požarna varnost pa brezhibna. Skrbi jih, kaj bi se tam lahko zgodilo v primeru požara. Rolando Krajnik je ostalim svetnikom pred sejo poslal tudi zapisnik, ki je nastal na podlagi obiska gasilcev v podjetju Ekologija 8. junija letos, in po njem povzel nekatere ugotovitve, med njimi tudi, da morajo biti pred vključitvijo gasilcev v posredovanje zagotovljeni pogoji za varno obratovanje, da so za varnost v organizaciji in njeni okolici odgovorni tisti, ki so izdali vsa dovoljenja, da torej gasilci ne prevzemajo odgovornosti pri tem, in da bodo gasilci znova obiskali objekt in se dogovorili za praktični preizkus, ko bo urejena ustrezna pasivna in aktivna požarna zaščita. Krajnik ponavlja, da so razmere v tem podjetju alarmantne, in od župana zahteva, da pozove pristojne inšpekcije, agencijo za okolje, ministrstvo za okolje in urad za varstvo pred naravnimi nesrečami k izrednemu nadzoru v Ekologiji. Svetniki še predlagajo, naj se pridobi dokumentacija o tehnični primernosti in varnosti v tem podjetju, predvsem pa naj odgovorijo na vprašalnik, ki jim ga je poslala občina. Več svetnikov je polemiziralo tudi z ugotovitvijo, da občina na tem področju nima pristojnosti, in zahtevalo, naj v tem primeru aktivira pristojne službe. Nikolaj Kržišnik je med drugim opozoril tudi na to, da bi morala enovita podjetja, iz katerih je nastalo več manjših, imeti požarne načrte za celotni kompleks. Vendar to ni le lokalni problem, podobno je po vsej državi. Svetniki naj bi zato na državo naslovili predlog, naj ustrezno spremeni zakonodajo, ki bi v večjih poslovnih stavbah z več manjšimi podjetji te v smislu požarne varnosti obravnavali kot celoto. Nekateri svetniki so tudi prepričani, da bi morala biti podjetja, ki imajo opraviti z nevarnimi snovmi, ves čas na očeh. Zagotovo pa mora občina imeti vsaj informacije. Od podjetja Ekologija naj tudi zahtevajo, naj pojasnijo, kaj delajo na področju požarne varnosti in kakšni so bili doslej ukrepi inšpekcij.