Mogočni vhod na Pot pastirskih škratov

Pot pastirskih škratov

Pravljično-doživljajska Pot pastirskih škratov na Krvavcu, ki imajo sivo zelene ali sivo rjave lase, so veliki največ štirideset centimetrov, imajo najraje borovnice in masunek, doživijo pa lahko tudi štiristo let, je nov turistični produkt, ki je že ob odprtju navdušil najmlajše, enako – če ne še bolj – pa so na poti uživali tudi odrasli.

Soavtorica ideje o škratih in poti Nina Peče Grilc iz Zavoda za kulturo, izobraževanje in šport Škrateljc nam je razložila, da na poti vidimo lepo število lesenih skulptur. Matic Zakrajšek iz Cerkelj je naredil pastirskega škrata pri brunarici Sonček in na krvavški Plaži ter živali pri Pastirski bajti; Bojan Špenko iz Hotemaž, ki ga večina pozna tudi po liku Bedanca, je avtor sove in gob velikank; ruševec in planinski orel sta delo Antona Vidmarja izpod Šmarne gore, Mira Rismonda iz Valburge poznamo bolj po ledenih skulpturah, iz lesa pa je tokrat ustvaril gamsa ... »Sama ideja se je realizirala hitro,« nadaljuje Peče Grilčeva, »nosilec projekta je bila brunarica Sonček, Škrateljc je razvil idejo, ki spodbuja pohodništvo pri najmlajših in približuje Krvavec kot pašno planino vsem obiskovalcem, v sodelovanju z RTC Krvavec pa je tako nastala tudi popolnoma nova pohodna pot.«

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je Pot pastirskih škratov prepoznalo kot inovativen integralni turistični produkt. Je posebna pridobitev, ki je v tem delu Evrope edinstvena. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Pravljično-doživljajska pot temelji na izvirni zgodbi iz slikanice O pastirjih in škratih s Krvavca. Pripoveduje o dveh pastirčkih, ki sama paseta čredo na Krvavcu, a s planine ju želijo pregnati zoprni pastirski škratje ... Spoznali smo še: avtorja slikanice Uroša Grilca, tudi direktorja omenjenega Škrateljca; ilustratorja, ki je ustvaril podobo škrata, Gorazda Vahena; Šimna Pečeta, očeta škratorunščine; oglasil se je Bedanec. Naučili smo se rokovanja s prav posebno Škratovo beležnico, ki je nepogrešljiv pripomoček za popolno doživetje pravljične poti.

Odprtja se je udeležilo tudi okrog šestdeset otrok v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije.

Pot pastirskih škratov na Krvavcu lahko v poletni sezoni obiščete vsak dan, sta se pa odprtja v nedeljo dopoldne udeležili tudi državna sekretarka z Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar in ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, dr. Anja Kopač Mrak. Prisotne je pozdravil šef brunarice Sonček Marko Kuhar, ki smo ga v nadaljevanju spoznali v vlogi pastirja pašne skupnosti Jezerca, je pa tudi njen predsednik. Štravs Podlogarjeva je poudarila, da je končni produkt točno tisto, kar so si pri razpisu na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo zamislili. Med seboj so se povezali ljudje z različnih področij in realizirali idejo, ki jo bodo sedaj lahko doživeli tudi drugi ljudje. Zahvalila se je ekipi ter poudarila, da se veseli obiska Poti pastirskih škratov. Pohvali se je pridružila tudi Kopač Mrakova, ki je poudarila tudi, kako pomembno je za družine kvalitetno preživljanje prostega časa.

Obiskovalce nedeljskega dogajanja je zjutraj razveselil pastirski zajtrk – masunek, ajdovi žganci, ocvirki, ocvrti flancati, kasneje pa škratova malica. Preden pa je Uroš Grilc povabil prisotne na pot krvavških škratov, je svoj glasbeni jedilnik z Zvočno kuhno predstavil še Peter Kus, tudi soavtor poti, njegova je Gora zvokov. Spremljali smo zanimiv nastop, saj so imeli zvok tudi krompir, čebula in korenje. Njegova Kuhna se je začela z interaktivnim koktajlom, zaključi la pa s sladico s sladkorjem in zvokom v glavni vlogi. Kasneje sta na Plaži glasbeno kuhinjo nadgradila še glasbena pravljica o pastirjih in škratih s Krvavca ter koncert pastirskih škratov.