Z interventnim zakonom nad pozebo

Vlada predlaga državnemu zboru, da po nujnem postopku sprejme predlog interventnega zakona za odpravo posledic aprilske pozebe.

Minister Židan je poudaril, da se bo kmetijstvo v prihodnje moralo prilagoditi vse pogostejšemu pojavljanju pozebe. V sadjarstvu je možen ukrep oroševanje, v vinogradništvu izbira leg, ki so manj izpostavljene pozebi, in izbira sort, ki so manj občutljive na pozebo, v poljedelstvu pa se je možno prilagoditi s tehnologijo pridelovanja in s prilagoditvijo časa setve.

Kranj – Vlada je ob koncu junija sprejela predlog zakona o odpravi posledic pozebe, ki je 21. in 22. aprila letos po grobih ocenah prizadela 41 tisoč hektarjev kmetijskih površin, zlasti intenzivne in travniške sadovnjake ter vinograde. Predlog zakona ureja postopke za ocenitev škode in nujne ukrepe za odpravo posledic pozebe. Tako zakon omogoča najbolj prizadetim kmetijam zmanjšanje in odpis prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter delni ali celotni odpis zakupnin za državna zemljišča, dodelitev finančne pomoči najbolj prizadetim sadjarskim in vinogradniškim kmetijskim gospodarstvom, subvencioniranje obrestne mere za posojila Slovenskega regionalnega razvojnega sklada, kmetijam, ki se ukvarjajo z dopolnilno dejavnostjo, nakup sadja z drugih kmetij ...

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je ob sprejetju predloga zakona pojasnil, da bo ministrstvo letos zagotovilo 180 tisoč evrov za sofinanciranje brezobrestnih kreditov, država bo namenila iz proračuna 14 tisoč evrov za popis škode, sklad kmetijskih zemljišč pa se bo odpovedal prihodku od najemnin v znesku 380 tisoč evrov. Naslednje leto naj bi iz državne proračunske rezerve namenili do sedem milijonov evrov denarja za enkratno pomoč najbolj prizadetim kmetijam. Ministrstvo za kmetijstvo bo objavilo poseben razpis v skupnem znesku 15 milijonov evrov za sofinanciranje namakalno-oroševalnih sistemov, pri tem pa bo osnovno stopnjo sofinanciranja dvignilo na 50 odstotkov, najvišjo pa na 70 oziroma 75 odstotkov.

Posebna delovna skupina, ki jo vodi državna sekretarka ministrstva za kmetijstvo Tanja Strniša, je pripravila že tudi akcijski načrt s predlogi ukrepov za odpravo posledic pozebe. Načrt med drugim predvideva izenačitev stopnje sofinanciranja zavarovalne premije za vse trajne nasade na 50 odstotkov ter čimprejšnje izplačilo letošnjih subvencij – izplačilo plačil za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost še letos, neposrednih plačil sadjarjem in vinogradnikom pa januarja prihodnje leto.