Intelektin turistični vodnik Rok je predstavil Krf. / Foto: B. A.

Začele so se počitnice

Pred kratkim so izletniki Gorenjskega glasa ponovno obiskali jonsko zakladnico kulture in užitka – Krf. V okviru dobrodelnega projekta Pričarajmo nasmeh, ki letos praznuje petnajstletnico, pa na Debelem rtiču ponovno letujejo otroci iz socialno ogroženih družin.

Slovenski trgovec Tuš v sodelovanju s partnerji otrokom iz socialno ogroženih družin iz vse Slovenije omogoča, da prežijo aktivne počitnice na morju s svojimi vrstniki. Tudi letos jih bo tja popeljal petsto. V času poletnih počitnic, julija in avgusta, se bodo tako na Debelem rtiču zvrstili otroci iz vseh slovenskih regij.

Vsako leto otroci sodelujejo pri številnih aktivnostih, tokrat pa se bodo zabavali še ob cirkuških vragolijah, nastopil bo norček Beni, izziv bo pravi cirkuški poligon; seveda pa se bodo naučili tudi plavati.

Naši bralci in naročniki pa so se veselili, da bodo z Gorenjskim glasom videli Ohridsko jezero, a je žal zaradi spleta okoliščin počitnikovanje na Ohridu odpadlo. Tako so se nekateri odločili in ponovno obiskali jonsko zakladnico kulture in užitka, grški otok Krf. Z njimi je otok obiskala in se družila tudi predstavnica našega časopisa Božena Avsec, na otoku pa je za izletnike skrbel Intelektin turistični vodnik Rok Peček.

Gostje so bili nastanjeni v trizvezdničnem družinskem hotelu Gemini na jugovzhodni obali otoka v enem najbolj priljubljenih in znanih letovišč na otoku v kraju Messonghi.

Podnebje otoka je sredozemsko, vendar za Krf velja, da ima topla poletja, ki pa niso ekstremno vroča. Padavin mu ne manjka, tako da je tudi zelenja na otoku zadosti. Po legendi je nastal kot zatočišče prepovedane ljubezni med grškim bogom morja Pozejdonom in nimfo Korkyro, po kateri je otok tudi dobil ime, saj mu Grki pravijo Kerkyra. Ima bogato kulturno in etnološko dediščino, ena njegovih večjih oboževalk pa je bila Elizabeta Bavarska, bolj znana kot Sissi, ki je na otoku zgradila eno najlepših rezidenc v svojem cesarstvu: palačo Achillion, posvečeno grškemu junaku Ahilu. In kdor je želel, si je palačo lahko tudi ogledal, obiskal glavno mesto Krf, se odločil za plovbo do modre lagune ali dveh otočkov v bližini, Antipaxosa in Paxosa, ki ju zaradi barve vode in peska na plažah imenujejo tudi Karibi Jonskega otočja – sploh to velja za Antipaxos, ali pa z ladjo obiskal Albanijo. Konec septembra pa ne zamudite zanimive vožnje z muzejskim vlakom od Mokre Gore do postaje Šargan Vitasi – tri dnevnega izleta, ki smo ga poimenovali Šarganska osmica in Višegrad. Prijave že zbiramo na Gorenjskem glasu.