Župan Franc Čebulj, predstavniki ministrstva Eva Štravs Podlogar, Renata Martinčič, Marko Drofenik in nekdanji v. d. direktorja Doma Taber Zdravko Kastelic

Vendarle denar za vodovod?

Župan Franc Čebulj je prejšnji teden gostil delegacijo ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Med drugim je beseda tekla tudi o možnosti pridobitve nepovratnih sredstev za krvavški vodovod.

Cerklje – V sredo je Cerklje obiskala delegacija ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo v sestavi državne sekretarke Eve Štravs Podlogar, generalnega direktorja direktorata za regionalni razvoj Marka Drofenika in vršilke dolžnosti generalne direktorice direktorata za turizem Renate Martinčič. Predstavniki ministrstva so si skupaj z županom Francem Čebuljem in nekdanjim v. d. direktorja Zavoda Dom Taber Zdravkom Kastelicem ogledali dom starostnikov v Šmartnem, beseda pa je tekla tudi o aktualnih projektih v občini.

Cerklje so izjemno pomembne zaradi turističnih potencialov, s širitvijo letališke cone pa pomen občina za državo še raste, je poudarila Štravs Podlogarjeva. Ob tem pa ima po besedah predstavnikov ministrstva tudi veliko možnosti za pridobitev finančnih sredstev za komunalno opremljanje cone ter za nadgradnjo sistema krvavškega vodovoda, ki je v veliki meri potrebna tudi zaradi širitve letališke cone.

»Pripravljamo drugo javno povabilo za dogovor za razvoj regij, kjer je za Zahodno kohezijsko regijo predvidenih nekaj manj kot 130 milijonov evrov. Kolikor vem, so dogovori znotraj regije že stekli, glede samih projektov pa je treba reči, da je projekt krvavškega vodovoda izvedljiv, seveda pa mora priti do dogovora znotraj občin. Če bo prepoznan kot medregijski projekt in bodo upoštevana vsa merila, bo projekt upravičen do sofinanciranja. Zadnjo besedo pa ima seveda ministrstvo za okolje in prostor,« je povedal Drofenik. Čebulj je glede kohezijskih sredstev optimističen, še zlasti ker so, kot pravi, Cerklje podporo dobili tudi v osrednjeslovenski regiji.

V krvavški vodovodni sistem je sicer vključenih pet občin. Poleg Cerkelj še Kranj, Šenčur, Komenda in Vodice. Prve tri spadajo v gorenjsko, zadnji dve občini pa v osrednjeslovensko regijo, zato gre za medregijski projekt, pravi župan Čebulj, ki se je z župani občin pred kratkim sestal tudi na projektnem svetu, na katerem so se dogovorili tudi o količinah prevzema vode iz sistema. Cerklje prevzemajo največ, 43 odstotkov, predvsem na račun letališča, Kranj 11, Šenčur 16, Komenda in Vodice pa po 15 odstotkov vode iz sistema.