Nizke plače, slabi pogoji dela, raztegljiv delovni čas in šikaniranje delavcev vodijo v pomanjkanje nosilnih poklicev v gostinstvu. (Fotografija je simbolična.) / Foto: Primož Pičulin

Brez posluha za delavce v turizmu

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je pred kratkim protestno zapustil sestanek s predstavniki delodajalcev, ki so ga v turistično-gostinski zbornici sklicali pred začetkom pogajanj o višini letošnjega regresa za letni dopust in dvigu najnižjih osnovnih plač.

Kranj – Predstavniki Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije so delodajalcem predstavili vzroke in argumente za svojo temeljno zahtevo, to je zvišanje regresa z lanskih 930 evrov na tisoč evrov bruto in dvig najnižjih osnovnih plač, ki se niso spreminjale že pet let. A ker delodajalci njihovih zahtev niso pripravljeni sprejeti, ob tem pa so se jim po besedah generalna sekretarka sindikata Karmen Leban celo posmehovali, so sestanek protestno zapustili.

Delodajalska stran vztraja pri izplačilu regresa v višini 930 evrov, pa čeprav so se rezultati poslovanja bistveno izboljšali. Po prepričanju Karmen Leban višjega regresa nočejo izplačati, da bi lastnikom ostalo več dobička. »Prihodki od turizma pa letos letijo v nebo; kot letijo v nebo neplačane presežne ure zaposlenih, na kar pogajalci pozabljajo, kot pozabljajo na stalno kršenje odmorov in počitkov ter delovnopravno zakonodajo,« je ogorčena Karmen Leban. Pri tem je omenila tudi primer sobaric na Bledu, ki jih hoteli najemajo prek zasebnega podjetja. »Čeprav naj bi po normativih sobarica pospravila od 12 do 15 sob, jih morajo sobarice pri omenjenem podjetju tudi več kot štirideset na dan. In to za plačo v višini 530 evrov na mesec,« je pojasnila Karmen Leban in dodala, da so v zadnjem času štiri delavke dale odpoved, ker niso več zdržale pritiska. Ta teden naj bi se sestala z vodstvom tega podjetja, razmišljajo pa tudi o prijavi na pristojni inšpektorat, je pojasnila Karmen Leban.

Nizke plače, slabi pogoji dela, raztegljiv delovni čas in šikaniranje delavcev so po besedah Karmen Leban temeljni vzroki za katastrofalno pomanjkanje nosilnih poklicev v gostinstvu, to je kuharjev, natakarjev, sobaric ... »Sezona se še začela ni, pa presežne ure letijo v nebo.« Zato v sindikatu razmišljajo, da bi delavce pozvali, naj v primeru dela več kot štirideset ur tedensko zaradi izčrpanosti zaprosijo za bolniški dopust, sindikat pa bo kril razliko za socialno ogrožene delavce. Poleg tega bodo redno obveščali inšpektorat za delo o kršitvah delovnega časa in kazensko ovadili vse direktorje, ki kršijo zakon in kolektivno pogodbo. Z letaki pa naj bi 1. julija začeli obveščati slovensko in tujo javnost o položaju slovenskih turističnih delavcev.

Na kritike s strani sindikatov se je že odzvala direktorica Turistično-gostinske zbornice Slovenije Klavdija Štalcer. Obljubila je, da bodo sindikate znova povabili na pogovore, da bi skupaj poskušali doseči kompromis glede njihovih zahtev.