Prostranemu območju nekdanje kamniške smodnišnice se obeta nova prihodnost.

Svetniki o usodi smodnišnice

Kamniški občinski svet je znova odločal o nadaljnji usodi nekdanje smodnišnice. Tisti, ki so nepremišljeno kupovali zemljišča, bodo imeli težave z legalizacijo, pravi župan Marjan Šarec.

Kamnik – Na sredini seji so kamniški občinski svetniki potrjevali strokovne podlage strategije prostorskega razvoja območja nekdanje smodnišnice, ki še vedno zbuja precejšnje zanimanje Kamničanov. Skoraj 62 hektarov veliko območje naj bi se celovito revitaliziralo. Južni del je predviden za centralne dejavnosti, severni pa je namenjen športno-turističnemu parku ter rekreacijskim površinam, medtem ko je zgornji, zahodni plato namenjen stanovanjski gradnji. Dr. Marija Tadeja Ježek z občinske uprave je sicer poudarila, da gradivo v obravnavi nima statusa občinskega podrobnega prostorskega načrta in da torej ni izvedbeni akt, kar pomeni, da strokovne podlage niso zavezujoče in nikakor ne omogočajo legalizacije črnih gradenj. Svetniki so se tako spraševali tudi, kakšna bo usoda lastnikov, ki so na območju smodnišnice zgradili objekte, ki niso v skladu s prostorskimi akti.

»Dokumenta ne bom podprl, ker je neobvezujoč, bianko menic pa ne podpisujem. Na tej točki se je jasno pokazalo, kako politika s svojimi obljubami dolgoročno škodi mestu. Nekdo je tem 125 ljudem, ki so kupili zemljišča, moral nekaj obljubiti, sicer ne poznam tako neumnih ljudi, ki bi kupovali zemljo samo na podlagi občinskega prostorskega načrta,« je svoj glas obrazložil svetnik Aleš Lipičnik, ki je edini glasoval proti.

Da so nekateri investitorji na tem področju vložili precejšnja sredstva v izgradnjo objektov, ki niso v skladu s predlaganimi, se zaveda tudi Matej Tonin. »Težava bo, ko jim bodo sporočili, da objekti niso v skladu s prostorskim aktom. Takrat se bo katerakoli občinska oblast soočala s precejšnjimi pritiski,« pravi Tonin. Da je iluzorno pričakovati, da bi se objekte, ki so se sedaj gradili, kasneje rušili, je dodal tudi Matej Slapar, ki se sicer zavzema tudi za obvarovanje objektov nekdanje smodnišnice.

Marija Tadeja Ježek je na svetniške dileme odgovorila, da so lastnike zemljišč opozorili na to, kakšna je prostorska raba, župan pa je organiziral tudi dva sestanka s potencialnimi kupci, kjer so na občinski upravi interesentom razložili prostorski načrt in jih opozorili, kaj smejo in česa ne smejo graditi.

»Lahkotno govoriti o legalizaciji objektov ni mogoče. Mislim, da bodo imeli ti lastniki enake težave z legalizacijo, kot jih ima Matjaž Zorman (lastnik Eko Resorta pod Veliko planino, op. p.). Kdor ne spoštuje aktov, ima namreč težave. Povedali smo jim, da so kupili mačka v žaklju,« je bil jasen Šarec.

V zvezi z nadaljnjo usodo in ponovno oživitvijo smodnišnice je torej še precej vprašanj, kljub temu se je večina svetnikov strinjala, da je sprejeta strategija razvoja korak v pravo smer. Da pa bo prostrano območje na severu Kamnika tudi v polnosti zaživelo, pa bo preteklo še precej Kamniške Bistrice, kot se je izrazil eden od svetnikov.