Gradili bodo namakalni sistem

V občini Šenčur med drugimi naložbami letos ob gradnji kanalizacije v južnem delu želijo narediti tudi namakalni sistem za tamkajšnje kmetijske površine.

Šenčur – Kot je občinska uprava na junijski seji seznanila občinske svetnike, so v Šenčurju pri športni dvorani končali dve naložbi, uredili so hlajenje dvorane in zgradili nastrešek. Končujejo z gradnjo poslovnega objekta na pokopališču in pričakujejo, da bo cvetličarna in prodajalna sveč lahko ob koncu julija z vsemi dobljenimi dokumenti lahko začela obratovati. Končuje se tudi nadomestna gradnja prizidka pri Blagneči hiši. Sama hiša, ki je varovana kot kulturna dediščina, pa v tej fazi še ne bo obnovljena, je poročal Aleš Puhar. »Želeli smo vsaj obnoviti streho, ki že na več mestih pušča. V zvezi s tem čakamo na mnenje zavoda za varstvo kulturne dediščine, da bo vse narejeno ob njihovem soglasju,« dodaja Puhar. Začeli so tudi z gradnjo ločenega fekalnega in meteornega kanala v Sajovčevem naselju, kar so začeli že lani in bodo nadaljevali in končali prihodnje leto. Stekle so tudi aktivnosti za urejanje ceste Šenčur–Voklo, kar bi želeli opraviti čez poletje, ko ni šolskih prevozov. Trenutno še potekajo dogovarjanja z lastniki zemljišč.

Na južnem delu občine pa nameravajo graditi namakalni sistem, ki bo pripomogel k boljši izrabi kmetijskih zemljišč na tem območju. Pridobljena so že overjena soglasja lastnikov. Razpis bo objavljen do konca leta, lastniki lahko kandidirajo, naložbo pa bodo financirali iz nepovratnih evropskih virov. V občini Šenčur želijo to graditi hkrati s kanalizacijo na na južnem delu občine. Prvi del sistema bi zajel sedemdeset hektarjev na območju Trboj v smeri Smlednika in Voklega, drugi pa bi bil na območju Prebačevega. Kot pojasnjuje župan Ciril Kozjek, je sistem ločen na dva dela zato, ker je ob omejitvi sto hektarjev tako lažje pridobiti dokumentacijo. Napovedal je tudi strokovno ekskurzijo v občino Ormož, kjer si bodo skupaj s kmetijsko svetovalno službo ogledali, kako stvar deluje tudi v praksi.